Numer ICE w telefonie. Co to jest i dlaczego warto mieć go na ekranie blokady

Na wypadek zasłabnięcia, wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia ratownicy udzielający pomocy powinni mieć komplet informacji o poszkodowanych osobach. Jednym ze sposobów na ich szybkie pozyskanie jest właśnie numer ICE (in case of emergency).

Grupa krwi, przebyte lub aktualne choroby, przyjmowane lekarstwa, czy alergie - ludzie ratujący komuś życie muszą znać te dane natychmiast. Kiedy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, jedynym sposobem na ich uzyskanie może być telefon do rodziny lub najbliższych przyjaciół. Tym właśnie jest ICE (ang. In Case of Emergency). To jeden lub więcej numerów alarmowych, które zawsze warto mieć przy sobie.

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem było noszenie w portfelu plastikowej karty ICE ze wszystkimi najważniejszymi danymi. Dziś możemy do tego wykorzystać smartfony, które praktycznie zawsze mamy przy sobie. Niezależnie od platformy systemowej, praktycznie w każdym telefonie możemy ustawić jeden lub kilka numerów ICE. Warto jednak wiedzieć jak zrobić to w taki sposób, żeby ratownikom było najłatwiej do nich dotrzeć.

Obecnie ze względów bezpieczeństwa i na wypadek kradzieży często blokujemy dostęp niepowołanych osób do naszych smartfonów. Robimy to na różne sposoby korzystając z ekranu blokady wzorem, kodem PIN lub odciskiem palca. Niestety ratownicy nie będą tracić czasu na omijanie tych zabezpieczeń. Dlatego warto umieścić wszystkie niezbędne informacje bezpośrednio na ekranie blokady.

Informacje alarmowe w Androidzie 7.0

Najnowsza odsłona Androida, czyli Nougat ma wbudowaną funkcję gromadzenia informacji alarmowych oraz wyświetlania ich nawet na zablokowanym ekranie. Znajdziemy ją w ustawieniach w zakładce Użytkownicy. Możemy tam podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, grupę krwi, alergie, przyjmowane leki, oznaczyć się jako dawca narządów i wprowadzić dodatkowe uwagi medyczne dla ratowników. Oczywiście nie zabrakło miejsca na dodanie numerów ICE, pod które ewentualnie powinni zadzwonić ratownicy.

Próbując odblokować ekran przeciągnięciem palca pojawi się klawiatura z prośbą o wpisanie kodu PIN, a pod spodem przycisk z napisem Alarmowe. Przejdziemy do trybu wybierania numeru, a na samej górze ekranu widać przycisk Informacje alarmowe. Klikamy go podwójnie i w ten sposób uzyskujemy dostęp do najważniejszych informacji.

Informacje alarmowe w iOS 10  

Posiadacze iPhone’ów z najnowszym iOS 10 mogą korzystać z aplikacji Zdrowie, której integralną częścią jest karta medyczna. To właśnie na niej wpisujemy informacje, które mogą przydać się ratownikom (między innymi wzrost, waga, grupa krwi, choroby, alergie, przyjmowane leki, dawca organów). W osobnej zakładce dodajemy numer, pod który należy zadzwonić jeśli stanie nam się coś złego. Podobnie jak w przypadku Androida, karta medyczna będzie dostępna nawet z poziomu zablokowanego ekranu.

Aplikacje ICE w Google Play oraz App Store

Posiadaczom smartfonów ze starszymi wersjami Androida lub iOS zalecamy zajrzeć do sklepów z aplikacjami, gdzie znajduje się mnóstwo programów (zarówno płatnych, jak i darmowych), które dają użytkownikom możliwość dodania funkcji ICE do ekranu blokady. Wystarczy w oknie wyszukiwarki sklepu wprowadzić hasło ICE.

Więcej o: