Niemiecki budżet 2017 - wydatki większe niż przed rokiem, ponad połowa na cele socjalne. Deficyt? Zero.

Parlament Niemiec uchwalił budżet federalny na przyszły rok. Zakłada on zwiększenie wydatków na cele socjalne do niemal rekordowego poziomu. Wzrosną też wydatki na bezpieczeństwo i pomoc humanitarną. Mimo to Niemcy unikną deficytu - już czwarty rok z rzędu.

Budżet na 2017 rok, który przyjął Bundestag, zakłada 329 miliardów euro wydatków. To nieco ponad 11 procent prognozowanego na przyszły rok PKB i ponad 12 miliardów euro więcej, niż zapisano w tegorocznym budżecie.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział podczas debaty w parlamencie, że wydatki na cele socjalne będą na poziomie bliskim rekordowemu i pochłoną około 55 procent wszystkich wydatków. Na kolejnym miejscu znalazł się resort obrony - jego wydatki sięgną 37 miliardów euro.

Niemcy chcą też przeznaczyć wyraźnie więcej pieniędzy na bezpieczeństwo wewnętrzne. Niemieckie MSW dostanie 7 miliardów euro, o ponad miliard więcej niż rok wcześniej. Środki te przeznaczy między innymi na 4,3 tys. nowych etatów dla policjantów i pracowników służb walczących z terroryzmem. Z kolei ministerstwo spraw zagranicznych dodatkowe 1,5 mld euro przeznaczy na pomoc dla innych państw w uporaniu się z problemem uchodźców - w tym na ośrodki dla uchodźców w krajach graniczących z Syrią.

Wydatki na inwestycje będą na najwyższym poziomie od lat. Bundestag zdecydował, że na ten cel przeznaczy około 36 miliardów euro, czyli 11 proc. wszystkich wydatków.

Niemiecki budżet na 2017 rok będzie zrównoważony, co znaczy, że zaplanowane wydatki zostaną w całości pokryte przez wpływy do budżetu - to będzie już czwarty z rzędu rok bez deficytu budżetowego w Niemczech. Większość wpływów (ponad 301 mld euro) będzie pochodzić z podatków. Minister finansów Wolfgang Schaeuble przyznał, że w zrównoważeniu budżetu pomogła polityka ultra niskich stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Dzięki niej rząd wydaje mniej na spłatę odsetek od państwowego długu, który obecnie sięga około 2,4 biliona euro.

To ostatni budżet przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, które odbędą się jesienią przyszłego roku. Angela Merkel, która stoi na czele niemieckiego rządu od 2005 roku, zapowiedziała, że będzie ubiegać się o stanowisko kanclerza, już po raz czwarty. Według sondażu telewizji ZDF poparcie dla partii Merkel - CDU i bawarskiej CSU - wynosi 36 proc., o 2 punkty procentowe więcej w porównaniu z poprzednim sondażem. Poparcie dla koalicjantów z SPD spadło o 1 pkt proc., do 21 procent. SPD w przyszłorocznych wyborach może być najpoważniejszym rywalem partii Angeli Merkel. 

Więcej o: