Wenezuela właśnie bankrutuje. Państwowy koncern zalega z 400 mln dolarów

Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA opóźnia się z wypłatą ok. 404 mln dolarów odsetek od obligacji. Na razie skorzystał z 30-dniowej prolongaty.

Jak donosi JPMorgan, z ok. 539 mln dol. odsetek od obligacji z terminami zapadalności w 2021, 2024 i 2035 r., spółka PDVSA zdeponowała na wypłaty jedynie 135 mln dol.

Co z pozostałymi 404 mln dol.? Koncern skorzystał z 30-dniowej prolongaty w spłacie. Ta nieterminowość jest niepokojącym sygnałem, że Wenezueli pieniądze kończą się szybciej niż sądzono.

PDVSA kontruje - spółka poinformowała, że faktycznie korzysta z prolongaty, ale tylko na wypłatę kuponów od obligacji z okresem zapadalności w 2035 roku, a doniesienia o opóźnieniu innych wypłat są kłamstwem.

Podanie informacji o zaległościach PDVSA przez JPMorgan nie spodobało się też prezydentowi Wenezueli, Nicolasowi Maduro. - Lokalni i zagraniczni przeciwnicy konspirują, by sprawić błędne wrażenie, że Wenezuela jest na krawędzi bankructwa. Maduro poprosił prezesa PDVSA, Eulogio Del Pino, o zbadanie możliwych kroków prawnych.

Czytaj też: Ten kraj zżera przestępczość, napędzana przez kryzys. Rząd rozbraja więc gangi - tysiące sztuk broni poszły pod młot

- Cały czas wierzymy, że PDVSA wywiąże się ze swoich zobowiązań. Według danych banku centralnego Wenezueli na 17 listopada, państwo miało ponad 10,86 mln dol. rezerw – pisali analitycy JPMorgan.

Jorge Piedrahita, prezes banku inwestycyjnego Torino Capital, także w rozmowie z Bloombergiem nie martwi się na razie problemami wenezuelskiej spółki. – Jak rozumiemy, PDVSA dokonał wypłaty odsetek. Musiało dojść z pewnością do usterki czy błędu administracyjnego - komentuje Piedrahita.

Boliwar tanieje

Tymczasem wenezuelski boliwar zaliczył właśnie największy w swojej historii miesięczny spadek w stosunku do dolara amerykańskiego. Pod koniec listopada za dolara płacono 2753 boliwarów, poinformował serwis dolartoday.com, śledzący nieoficjalny kurs wenezuelskiej waluty.

- Rząd przyspieszył pompowanie boliwarów w system finansowy – komentuje dla Bloomberg Asdrubal Oliveros, dyrektor firmy konsultingowej Ecoanalitica. – Na ulicach jest za dużo boliwarów. Ludzie mają wybór – kupować dobra czy dolary, i kupują dolary.

Czytaj też: Prezydent Wenezueli zarządził: 2 dni pracy w tygodniu i basta

Więcej o: