Znajdujący się obecnie na działce biurowiec Ilmet powstał w latach 90. W roku 2011 pojawiły się koncepcje ponownego zagospodarowania terenu - właściciel budynku miał go zastąpić 188-metrowym wieżowcem projektu duńskiej pracowni architektonicznej Schmidt Hammer Lassen. Szwedzkie przedsiębiorstwo budowlane Skanska - razem z gruntem - zakupiło ten projekt. Potencjał działki zdaniem Skanska to ok. 60 tys. mkw biur. Budynek Ilmetu oferuje zaś niecałe 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Nowy właściciel nie ujawnia planów związanych z budynkiem. Wiadomo na pewno, że ostatni najemca Ilmetu - apteka - ma wyprowadzić się z wieżowca do końca roku.
Przed zakupem Ilmetu Skanska otworzyła inwestycję Atrium 2 przy ulicy Pereca i kupiła działkę przy ulicy Łuckiej. Dwa parki biurowe Skanska - Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego i Spark przy Towarowej - są w trakcie realizacji. Tym samym w niedługim czasie łączna powierzchnia projektów Skanski w biznesowym centrum Warszawy przekroczy 350 tys. mkw., czyli ponad dwukrotną powierzchnię Pałacu Kultury i Nauki.
Projekty Skanska to między innymi duży fragment alei Jana Pawła II, a kolejne budynki niebawem staną się elementem zdefiniowanej na nowo ulicy Towarowej. Zakup Ilmetu to następny krok do zbudowania portfolio najlepszych gruntów w mieście. Będziemy dokładnie analizować możliwości odpowiedniego zagospodarowania tego terenu. Jest ich kilka, nie wykluczamy na chwilę obecną żadnego z nich. Chcemy przede wszystkim, żeby tak reprezentacyjny punkt miasta zabudowany był odpowiednią architekturą i dobrze wpisał się w oczekiwania mieszkańców Warszawy - skomentował sprawę Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
W transakcji sprzedającemu doradzała firma Knight Frank.