Nowa moda? Polacy coraz częściej spędzają święta poza domem. I wydają na to spore pieniądze

7 milionów Polaków w ciągu 2 ostatnich lat wyjechało z domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Średni koszt wyjazdu to blisko 1,3 tys. zł na osobę, co daje łącznie ponad 8 mld zł. Blisko co czwarta osoba stwierdziła, że odwiedziła rodzinę bądź znajomych. Drugie tyle badanych spędziło chociaż jeden dzień Świąt w miejscu oferującym płatne noclegi.

1,3 tys. zł na osobę

80 proc wyjeżdżających zorganizowało swój wyjazd samodzielnie – wynika z badania TNS Global na zlecenie LOT-u na próbie 1323 osób w wieku 23-59 lat. Samodzielną organizację preferują  przede wszystkim osoby między 23. a 40. rokiem życia. Średni koszt takiego wyjazdu to blisko 1,1  tys. zł na osobę. W przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży koszt  to około 3,2 tys. zł. Średnia - niezależnie od destynacji - to 1,3 tys. zł.

8 z 10 wyjeżdżających Polaków spędziło święta w kraju. Wysokie średnie koszty rodzin wynikają z wyjazdów mniejszości, która wybrała spędzanie świąt za granicą. Osoby wyjeżdżające za granicę  najchętniej wybrały Niemcy, Włochy lub Hiszpanię. Z tego nocujący u znajomych wybierali Niemcy, a nocujący z hotelach i pensjonatach – Hiszpanię i Włochy.

Czytaj też: Planujesz świąteczne zakupy na ostatnią chwilę? Biedronka i Lidl podjęły ważną decyzję

Świąteczna turystyka kwitnie

Świąteczny wyjazd to nie tylko wizyta u rodziny – własnej lub współmałżonka – bądź powrót do  rodzinnego miasta na wigilijne spotkanie w towarzystwie najbliższych. Duża część Polaków  traktuje ten okres jako doskonałą okazję do wyjazdu turystycznego na kilka dni, podczas którego  mogą w rodzinnym gronie i w świątecznej atmosferze odpocząć i oderwać się od codzienności.

- Wyniki badania potwierdzają wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynku w okresie  Świąt Bożego Narodzenia, który obserwujemy od kilku sezonów. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 75  proc. procent respondentów rozważa wyjazd w tym czasie, jestem przekonany, że liczba  wyjeżdżających będzie w najbliższych latach systematycznie rosła - mówi Michał Leman, prezes  LOT Travel.

Potwierdzeniem wypoczynkowego charakteru wyborów Polaków jest fakt, że połowa
respondentów spędzała poza domem powyżej 3 dni, a szczególnie popularne są dłuższe wyjazdy,  obejmujące zarówno Święta Bożego Narodzenia, jak i Sylwestra.

Trudno się dziwić, że Polacy chętnie wykorzystują koniec roku na turystykę i wypoczynek. Podsumowanie minionych 12 miesięcy sprzyja myśleniu o zasłużonej nagrodzie, przy czym wiele  osób ma szanse wykorzystać zaległy urlop przed zamknięciem budżetu w firmie. Wydatki  przeznaczane na wyjazd świąteczny są jednak mniejsze niż wydatki wakacyjne – na letni wyjazd  największa grupa Polaków przeznacza powyżej 2 tys. zł. 

Więcej o: