Drożej za przejazd autostradą A4. Stalexport chce podwyżek

Firma Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza fragmentem autostrady A4, chce podnieść opłaty za przejazd. Wystąpiła w tej sprawie z wnioskiem do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Stalexport zarządza odcinkiem A4 między Katowicami a Krakowem. Cennik miałby wzrosnąć od 1 marca 2017, z 26,5 zł do 30 zł, w każdym punkcie poboru opłat, czyli w Mysłowicach i Balicach. Nowe opłaty dotyczą pojazdów kategorii 2,3,4 i 5, czyli głównie większych samochodów dostawczych i ciężarowych, ale także osobowych z przyczepą. Część z nich - pojazdy z kategorii 2 i 3 - objęta jest teraz zniżką w wysokości 10 zł (czyli opłata wynosi 16,5 zł). Stalexport chce osobno skonsultować wysokość tej bonifikaty od 1 marca 2017.

Cennik nie zmieni się w przypadku zwykłych osobówek (pojazdy samochodowe o dwóch osiach) i motocykli - teraz opłata wynosi odpowiednio 10 i 5 zł. Obecnie obowiązujący cennik na odcinku A4 Kraków - Katowice można sprawdzić tutaj.

Czytaj też: Twoja opłata za przejazd autostradą A1 wspomoże holenderskich emerytów. Jak to możliwe?

Stalexport Autostrada Małopolska to spółka zależna giełdowego Stalexportu Autostrady. Jest jednym z trzech zarządzanych prywatnie odcinków autostrad w Polsce. Pozostałe to odcinek A1 Rusocin – Nowa Wieś, którym zarządza GTC i odcinek A2 Konin - Świecko zarządzane przez firmę Autostrady Wielkopolskie. Płacić za przejazd trzeba też na dwóch odcinkach zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Obowiązujące stawki można znaleźć tutaj. Docelowo wszystkie autostrady w Polsce mają być płatne.

 

Więcej o: