Kurs bitcoina właśnie przebił 1000 dolarów. 30 proc. w górę w pół miesiąca. To sprawka Chińczyków?

Cena bitcoina przekroczyła poziom 1000 dolarów. Poprzednio kurs tej kryptowaluty był wyższy 3 lata temu. Tylko od 20 grudnia wzrósł o 30 proc., przez ostatni kwartał o ok. 60 proc., przez ostatni rok ponad dwukrotnie. Za tak szybko drożejącym bitcoinem stoją m.in. Chińczycy.

Rok 2016 zaczynał się przy kursie 430 bitcoinów za dolara. Rok 2017 już przy cenie przekraczającej 1000 btc/usd. Jeszcze na początku października kryptowaluta kosztowała ok. 610 dolarów, 20 grudnia ok. 790 dol. Do poprzedniego rekordu, 1163 dol. za bitcoina, nie jest już wcale tak daleko.

Za jednego bitcoina Polacy muszą teraz z kolei płacić już ponad 4200 zł. To najwięcej w historii.

Kurs bitcoina BTC/PLNKurs bitcoina BTC/PLN źródło: stooq.pl

Dlaczego bitcoin tak drożeje w ostatnich miesiącach? Jeden z tropów wiedzie na szanghajską BTC China, największą giełdę bitcoina na świecie. Obroty na tej kryptowalucie wzrosły tam w ostatnich miesiącach z poziomu ok. 1 mld juanów we wrześniu do nawet 25-30 mld w listopadzie czy grudniu. Poniższy wykres mówi wiele o obrotach na bitcoinie (lewa oś jest oznaczona w dolarach).

.. źródło: bitcoincharts.com

 

Skąd taki ruch na bitcoinie? Z Chin w bardzo szybkim tempie ucieka kapitał. Juan ostatnio mocno traci na wartości. Nic dziwnego, że w tej sytuacji bitcoin tak bardzo zyskuje na znaczeniu. Chińczykom odpływ od juana rzecz jasna się nie podoba – zacieśniają kontrole nad transakcjami walutowymi obywateli, tym bardziej, że wraz z nadejściem nowego roku odnowił się limit 50 tys. dolarów, jaki obywatele mogą przeznaczyć rocznie na zakup walut obcych.

 

Czytaj też: Stany Zjednoczone najbardziej zadłużone są w Chinach? Otóż już nie, zmiana warty

Inną przyczyną rosnącej ceny bitcoina jest sytuacja w Indiach. Tam rząd w listopadzie unieważnił dwa banknoty o najwyższych nominałach – 500 rupii i 1000 rupii. Powód? Walka z korupcją. To jednak na tyle podkopuje zaufanie do indyjskiej waluty, że inwestorzy wolą trzymać swoje pieniądze w innych walutach, w tym w bitcoinie. Tym bardziej, że jego kursem trudniej rządom manipulować.

Czytaj więcej: Panika i chaos w Indiach. Ludzie szturmują banki. Wszystko przez zaskakującą decyzję premiera

Zresztą podobnie było ostatnio w Wenezueli. Prezydent Nicolas Maduro planował wycofać z obiegu banknot 100 boliwarów zastępując go nowymi nominałami. Ostatecznie przynajmniej na razie, z powodu zamieszek jakie ta decyzja wywołała w kraju, przedłużył ważność banknotów do 20 stycznia.

Więcej o: