Wygraj auto za paliwo. To już ostatnie szanse na samochód od fiskusa

Przed nami już tylko kilka losowań samochodów w ramach Narodowej Loterii Paragonowej. Te lepsze można wygrać za paragony zebrane w styczniu, lutym i marcu przy zakupie paliw na stacjach benzynowych

Loteria ruszyła 1 października 2015 r. Uruchomiła ją jeszcze poprzednia ekipa w Ministerstwie Finansów, czyli rząd PO-PSL. Loteria miała trwać rok. Od razu jednak zastrzeżono możliwość jej przedłużenia o kolejne pół roku. I nowe kierownictwo resortu finansów, spod znaku PiS, szybko się na to zdecydowało

Paragon, czyli bat na oszustów

- Chcemy, żeby Polacy podeszli do loterii jak do wspólnej edukacyjnej zabawy. Żeby dzięki niej zrozumieli, że wszyscy jesteśmy uczestnikami obrotu gospodarczego i od naszych decyzji zależy, czy ten obrót jest uczciwy. Skorzystamy na tym wszyscy. Także budżet - mówiła tuż po odpaleniu loterii Izabela Leszczyna, ówczesna wiceminister finansów. Tłumaczyła też, że głównym celem loterii jest uświadomienie wszystkim obywatelom dokonującym zakupów towarów lub usług, że w kwocie, którą zostawiamy w sklepie, barze, u fryzjera, na stacji benzynowej czy gdziekolwiek indziej, zawarte są podatki. I w naszym interesie jest, żeby uzyskać od przedsiębiorcy paragon, bo to jest dowód, że podatek, który uiszczamy, zostanie odprowadzony do kasy państwa, a nie trafi do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.

Polacy polubili loterię


Loteria z miejsca podbiła serca podatników. Kusiły nagrody. Bo w loterii można wygrać samochód. A jak to się nie uda może się trafić ipod lub laptop. Za darmo. Za paragon, który wystarczy wziąć ze sklepu. I zarejestrować na stronie internetowej loterii.

Już w pierwszym miesiącu zarejestrowaliśmy niemal 17 mln paragonów. Z biegiem czasu zainteresowanie loterią spadło. W lutym zeszłego roku zjechało poniżej 10 mln. Dla resortu finansów ten wynik i tak był jednak satysfakcjonujący - świadczy o tym wspomniane przedłużenie o pół roku okresu trwania loterii.

- Planując Narodową Loterię Paragonową i uruchamiając ją w 2015 r., Ministerstwo Finansów nie zakładało szacunkowych liczb rejestracji paragonów - komentowało dla nas te wyniki biuro prasowe Ministerstwa Finansów. - 17 mln paragonów zarejestrowanych w październiku przekroczyło wszelkie oczekiwania. Polacy przyjęli loterię fantastycznie. Ich zainteresowanie nią utrzymuje się cały czas na bardzo dobrym poziomie - dodał resort.

Samochód za paliwo


W loterii może wziąć udział każdy dorosły, który zapłaci za towar lub usługę co najmniej 10 zł, weźmie paragon od sprzedawcy i zarejestruje go na stronie loterii. Co miesiąc można wygrać samochód opel astra oraz laptopy i iPady. Dodatkowo co trzy miesiące do wygrania jest Opel Insignia. To nagroda w losowaniu paragonów z branży premiowanej. To te obszary gospodarki, gdzie szara strefa jest duża i dokuczliwa dla uczciwie działających firm i dla budżetu państwa. Branżami premiowanymi były już fryzjerstwo, mała gastronomia, mechanika samochodowa, taksówki, prywatna praktyka lekarska i dentystyczna.

 W pierwszym kwartale 2017 r., najpewniej ostatnim, w którym będzie działała loteria, premiowane będą paragony za zakup paliw na stacjach benzynowych. - Oznacza to, że wszystkie paragony fiskalne za paliwo kupione na stacjach benzynowych będą mogły być zgłoszone w loterii jako paragony branżowe i jako takie wezmą udział w kwietniowym losowaniu nagrody specjalnej - samochodu osobowego marki Opel Insignia, wraz z rocznym ubezpieczeniem OC/AC - tłumaczy Ministerstwo Finansów. Będą też jednak brały udział w comiesięcznych losowaniach opli astra. 

Apka na paragony

Pod koniec listopada organizatorzy loterii udostępnili jej uczestnikom specjalną aplikację mobilną, która automatycznie sczytuje z paragonu takie dane jak NIP podatnika, który go wystawił, numer kasy fiskalnej, datę oraz kwotę. Umożliwia również wpisanie i zapamiętanie adresu e-mail i numeru telefonu uczestnika, co powoduje przepisanie tych danych do formularza zgłoszeniowego loterii. Resort finansów zapewnia, że narzędzie to nie zbiera żadnych danych ani zdjęć paragonów. Aplikacja jest dostępna w systemach operacyjnych Android i iOS. Można ja pobrać ze strony internetowej loterii. Od początku udostępnienia aplikacji za jej pomocą uczestnicy zabawy zarejestrowali ponad 400 tys. paragonów. Wszystkich paragonów od początku trwania loterii jest już w jej systemie ponad 125 mln.

Więcej o: