Ikea zrobiła domek dla uchodźców. Został projektem roku

Ikea otrzymała nagrodę za projekt plastikowej siedziby dla uchodźców. Domki dostarczono już uciekinierom w Iraku, Nigrze, Dżibuti i Grecji.

Przeznaczone dla 5-osobowej rodziny domki są wykonane z plastiku i składają się z zaledwie 68 komponentów. Nazwano je Better Shelter (lepsze schronienie), ich montaż trwa zaledwie cztery godziny. W każdym z domków zamontowano panel słoneczny zasilający oświetlenie oraz ładujący urządzenia.

Funkcjonalność i prostota

Fundacja Ikea dostała za ten projekt nagrodę Beazley Designs of the Year dla najlepszego projektu 2016 roku, przyznało ją Design Museum w Londynie. Sędziowie docenili połączenie funkcjonalności, wyglądu i prostoty mieszkań.

Ich produkcja rozpoczęła się w 2015 roku. 16 tys. domków trafiło już do Iraku, Nigru, Dżibuti i Grecji. Mają być tam wykorzystane jako tymczasowe domy, poradnie lekarskie czy biura.

Jak zapewnia jedna z jurorek Jana Scholze z Kingston University, takie schronienie jest podstawowym czynnikiem w sytuacji wyjątkowej, w przypadku przemocy czy katastrofy naturalnej.

Ważna funkcja społeczna

Nie po raz pierwszy główną nagrodę Beazley Designs zdobył projekt mający istotne znaczenie społeczne. W 2015 roku wygrał projekt medycznego chipu, urządzenia pokrytego ludzkimi komórkami, zdolnymi do naśladowania funkcji żywych organizmów.

Nagrodzone w tym roku schronienie dla uchodźców pokonało takie projekty jak wykonane z plastiku pochodzącego z oceanów buty do biegania firmy Adidas czy rozbudowa Tate Modern, zaprojektowana przez biuro Herzog de Meuron.

Wśród wyróżnionych projektów 2016 roku znalazły się: filiżanka przeznaczona do użytku na pokładach statków kosmicznych, okładka ostatniego albumu Davida Bowiego „Blackstar” czy inteligentny kask rowerowy. Propozycje te zwyciężyły w poszczególnych kategoriach.

Wszystkie nominowane projekty oglądać można na wystawie w Design Museum do 19 lutego.

Więcej o:
Komentarze (51)
Ikea zrobiła domek dla uchodźców. Został projektem roku
Zaloguj się
 • adam3407

  Oceniono 7 razy 7

  Taka pomoc rozumiem. Brawo IKEA!

 • ulves

  Oceniono 8 razy 6

  Malkontenci, rasiści i wszelkiego rodzaju szumowiny. Liczę na was! Dajcie czadu w komentarzach!:D

 • archieil

  Oceniono 3 razy 1

  ciekawe na jakie warunki atmosferyczne te domki przygotowali.

  powierzchnia boczna spora, a te wsporniki takie bym powiedział jednorazówki...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 9 razy 1

  Domki świetne. Rozstawić na Saharze i będą mieć dużo miejsca dla siebie...

 • pollako

  Oceniono 7 razy 1

  Zróbcie kilka milionów takich domków bo za czasów rządów PIS, Rydzyka, biskupów i czarnego klerka tak będą mieszkać Polacy.

 • gj61

  Oceniono 13 razy 1

  Ja od siebie dodałbym w instrukcji montażu dwa punkty:
  - niczego lepszego w Europie nie dostaniecie, więc szanujcie co macie
  - w Europie jest znacznie zimniej.

 • gnago

  0

  z pianka w środku, bo na mało izolacyjne wygląda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX