Ikea zrobiła domek dla uchodźców. Został projektem roku

Ikea otrzymała nagrodę za projekt plastikowej siedziby dla uchodźców. Domki dostarczono już uciekinierom w Iraku, Nigrze, Dżibuti i Grecji.

Przeznaczone dla 5-osobowej rodziny domki są wykonane z plastiku i składają się z zaledwie 68 komponentów. Nazwano je Better Shelter (lepsze schronienie), ich montaż trwa zaledwie cztery godziny. W każdym z domków zamontowano panel słoneczny zasilający oświetlenie oraz ładujący urządzenia.

Funkcjonalność i prostota

Fundacja Ikea dostała za ten projekt nagrodę Beazley Designs of the Year dla najlepszego projektu 2016 roku, przyznało ją Design Museum w Londynie. Sędziowie docenili połączenie funkcjonalności, wyglądu i prostoty mieszkań.

Ich produkcja rozpoczęła się w 2015 roku. 16 tys. domków trafiło już do Iraku, Nigru, Dżibuti i Grecji. Mają być tam wykorzystane jako tymczasowe domy, poradnie lekarskie czy biura.

Jak zapewnia jedna z jurorek Jana Scholze z Kingston University, takie schronienie jest podstawowym czynnikiem w sytuacji wyjątkowej, w przypadku przemocy czy katastrofy naturalnej.

Ważna funkcja społeczna

Nie po raz pierwszy główną nagrodę Beazley Designs zdobył projekt mający istotne znaczenie społeczne. W 2015 roku wygrał projekt medycznego chipu, urządzenia pokrytego ludzkimi komórkami, zdolnymi do naśladowania funkcji żywych organizmów.

Nagrodzone w tym roku schronienie dla uchodźców pokonało takie projekty jak wykonane z plastiku pochodzącego z oceanów buty do biegania firmy Adidas czy rozbudowa Tate Modern, zaprojektowana przez biuro Herzog de Meuron.

Wśród wyróżnionych projektów 2016 roku znalazły się: filiżanka przeznaczona do użytku na pokładach statków kosmicznych, okładka ostatniego albumu Davida Bowiego „Blackstar” czy inteligentny kask rowerowy. Propozycje te zwyciężyły w poszczególnych kategoriach.

Wszystkie nominowane projekty oglądać można na wystawie w Design Museum do 19 lutego.

Więcej o: