Solidarność z PiP biorą się za przedsiębiorców. Na celowniku firmy, które płacą poniżej 13 zł/h

"13 zł... i nie kombinuj" to wspólna akcja Tygodnika Solidarność, Komisji Krajowej NSZZ ?Solidarność? oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Jej celem jest wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach.

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł brutto. To nowość. Do tej pory ustawowo regulowana była jedynie kwota najniższego wynagrodzenia wypłacanego na umowie o pracę.

Stawka godzinowa odnosi się głównie do umów zlecenia i osób posiadających działalność gospodarczą, ale pracujących dla jednej firmy.

Jeszcze zanim ustawa weszła w życie pojawiły się głosy, że część pracodawców będzie chciała uniknąć podwyżek płac. Szczególnie obawiano się o sytuację zatrudnionych w ochronie, branży słynącej z zatrudniania na umowach cywilnych i stawek w granicach 7-11 zł za godzinę brutto. Jak łatwo policzyć, w przypadku niektórych osób podwyżka musiałaby wynieść niemal drugie tyle, co zarabiali dotychczas.

Politycy, związkowcy, ekonomiści i eksperci zastanawiali się, w jaki sposób rynek będzie próbował ominąć przepisy. Z początkiem roku dowiedzieliśmy się m.in. o metodzie wprowadzenia kar bądź opłat za użytkowanie służbowych przedmiotów.

Przykładowo pracownik ochrony na papierze zarabia wymagane 13 zł brutto, jednak z wynagrodzenia jest mu potrącana określona kwota za spóźnienia, która zżera całą podwyżkę.

W odpowiedzi na takie nadużycia powstała akcja „13 zł... i nie kombinuj!”, polegająca na zbieraniu zgłoszeń o nieprzestrzeganiu wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pracownik musi jedynie uzupełnić krótki formularz  na podstawie którego powstaje zgłoszenie. Następnie zostanie ono przekazane przez Solidarność właściwemu oddziałowi PIP.

Państwowa Inspekcja Pracy na jego powstanie dokona kontroli. Jeżeli treść zgłoszenia się potwierdzi, może nałożyć mandat lub skierować wniosek do sądu. W skrajnych przypadkach grzywna może wynieść nawet do 30 tys. zł. 

Administratorem danych jest Komisja Krajowa, która zapewnia zgłaszającym anonimowość, oraz że wszystkie informację zawarte w formularzu będą wykorzystywane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i wyłącznie na potrzeby akcji.
 

Więcej o: