Na tańsze OC możesz sobie zasłużyć. Ubezpieczyciel chce 'tylko' wiedzieć jak prowadzisz auto

Nowy sposób na tańsze polisy OC proponuje od niedawna Ergo Hestia do spółki z Yanosikiem, producentem popularnej aplikacji do wykrywania radarów i nawigacji. Rozwiązanie o nazwie YU! zakłada, że kierowca da śledzić ubezpieczycielowi swój styl jazdy i na tej podstawie uzyska nagrodę w postaci zniżki.

Istotą działania systemu YU! jest telematyka, czyli rejestrowanie przez aplikację Yanosik zachowania kierowcy na drodze. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie produktu, pod uwagę mają być brane najróżniejsze kryteria i okoliczności.

Ubezpieczyciel dostanie informacje o tym jak prowadzimy w dzień i w nocy, po terenie zabudowanym i poza miastem. YU! będzie pilnował limitów prędkości, respektowania znaków drogowych, zachowania w niebezpiecznych punktach oraz ekonomii jazdy. Właśnie na tej podstawie możemy potem uzyskać prawo do tańszej polisy OC.

YU! Monitorowanie stylu jazdy przez ubezpieczycielaYU! Monitorowanie stylu jazdy przez ubezpieczyciela źródło: payhowyudrive.pl

Dodatkowo każdy klient dostaje w prezencie osobny moduł do monitoringu YU!track, który po zamontowaniu w niewidocznym miejscu w razie kradzieży pojazdu posłuży do jego szybkiego zlokalizowania. Jak zapewniają przedstawiciele YU! w rozmowie z serwisem Niebezpiecznik.pl, usługa spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa przechowywanych informacji.

Trochę prywatności za zniżkę

Czy Ergo Hestia oraz inni ubezpieczyciele, którzy planują uruchomienie podobnych usług w Polsce mogą liczyć na duże zainteresowanie? Według najnowszych badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do przekazywania danych o swoim stylu jazdy przekonanych jest aż 40 proc. ankietowanych. Z kolei przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest aż ponad 55 proc. zapytanych przez UFG kierowców.

Czytaj też: Policja coraz mniej potrzebna? UFG sam skutecznie wyłapuje pojazdy bez wykupionego OC

Więcej o: