Le Pen może wygrać wybory we Francji pod jednym z dwóch warunków. Tak twierdzi Goldman Sachs

Marcin Kaczmarczyk
Goldman Sachs napisał w notce do klientów, że prawdopodobieństwo wygrania wyborów przez przewodniczącą Frontu Narodowego jest niewielkie. Musi spełnić się bowiem jeden z dwóch warunków.

Pierwszy z nich dotyczy liczby głosujących w wyborach. Szanse Le Pen na wygraną w drugiej turze rosną przy niskiej frekwencji. To pochodna faktu, że Front Narodowy ma bardzo zdyscyplinowany elektorat. Zdaniem Alaina Durre, ekonomisty z banku Goldman Sachs, frekwencja musiałaby jednak spaść do najniższych poziomów w historii – poniżej 40 proc., by Le Pen wygrała. To mało prawdopodobne.

Kandydatka Frontu Narodowego może zostać też prezydentem Francji, jeżeli uda jej się co najmniej potroić liczbę głosujących na jej ugrupowanie w stosunku do wyborów lokalnych z grudnia 2015 roku. Wtedy głosujących na partię Le Pen było około 7 mln osób. Potrojenie tej liczby głosujących wydaje się również bardzo mało prawdopodobne. Wcześniej – co przypomina Durre – Front Narodowy potrzebował 13 lat, by zwiększyć liczbę swoich zwolenników o 1,5 mln.

Czytaj więcej: Le Pen chce opodatkować polskich hydraulików.

Tak więc w zasadzie nie ma się czego bać – wynika z notatki wysłanej do klientów przez jeden z najbardziej znanych banków inwestycyjnych. Niemniej pewien wzrost niepokoju związanego ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi we Francji jest już odczuwany na rynkach.

Najwyraźniej widać to we wzroście spreadu (różnicy) w notowaniach pomiędzy francuskimi a niemieckimi 10-letnimi obligacjami. W poniedziałek był on największy od 2013 roku.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (27)
Le Pen może wygrać wybory we Francji pod jednym z dwóch warunków. Tak twierdzi Goldman Sachs
Zaloguj się
 • Podła Zmiana

  Oceniono 19 razy 11

  po zwycięstwie Maryśki pisuar z radości naszczał by sobie z radości do kapci.
  powstał by wielki sojusz:

  Trampek-Le Pen-Kaczyński-Putin.

 • Staszek Sowiecki

  Oceniono 4 razy 4

  Rozwalimy to jądro Jewropy na atomy:)
  Jedna Wielka Rosja od NY przez Lizbonę po Władywostok:)
  Aaaa w POlszy, to wystarczyło paru kelnerów:)

 • kniazwitold

  Oceniono 2 razy 2

  Złodziejka która ukradła gruba kasę z PE finansowana jeszcze do tego przez putina - brawo Francuzi, wybierzcie sobie kaczyńską - amerykanie maja już kaczyńskiego, węgrzy mają kaczyńskiego... tylko ten nasz jakiś najgłupszy z tej bandy czworga.

 • kajetan907

  Oceniono 6 razy 2

  Mam nadzieję że ta prawicowa zaraza nie opanuje również Francji.

 • rikol

  Oceniono 4 razy 2

  Zwycięstwo Le Pen to tragedia dla Polski. Ona bierze kasę od Putina i jest tubą propagandowa. Twierdziła np. że krym był zawsze rosyjski itp. bzdury.

 • pokapipe

  Oceniono 4 razy 2

  Już tam Wowka przygotuje jakąś serię zamachów, potem jeszcze ataki hakerskie na komisje wyborcze i już... Już nic nie jest nieprawdopodobne.

 • ulanzalasem

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie z Goldman Sachs...są teraz w ekipie Trumpa ;)

 • ttdkn

  Oceniono 6 razy 0

  Dobrze, że nic o zakonnicach nie napisał.

 • ateistaoddziecka

  Oceniono 2 razy 0

  A jakie są szanse, że upadnie Goldman Sachs, największy na świecie bank żydowskich banksterów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX