Kolejny dziwny pomysł Morawieckiego. Chce rozwiązać problem, którego nie ma

600 mln zł wrzuciły banki w 2016 r. do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zakładające czasową pomoc kredytobiorcom z problemami finansowymi. Przez rok Polacy wzięli tylko 11 mln zł, czyli niespełna 2 proc. całego zapasu. Tymczasem wicepremier Morawiecki zapowiada... nawet czterokrotne podwyższenie puli środków w Funduszu.

- Byłbym zwolennikiem tego, aby Fundusz Wsparcia Kredytobiorców był zdecydowanie wzmocniony kapitałowo, żeby banki zapłaciły - nie budżet państwa - więcej, może 3-4 razy więcej do tego funduszu – powiedział podczas piątkowego briefingu z dziennikarzami wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. - Byłbym za tym, aby ten fundusz był paromiliardowy, co najmniej - dodał.

Zapowiedź Morawieckiego jest co najmniej dziwna. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zdecydowanie nie cierpi na brak środków. Banki „wrzuciły” do niego 600 mln zł. Tymczasem, od kiedy ruszył 19 lutego ubiegłego roku, z jego pomocy skorzystało niewiele ponad 500 osób (506 wg danych z 27 stycznia br.), a łączna kwota wsparcia to zaledwie 11,3 mln zł, czyli niecałe 2 proc zgromadzonej puli.

Dlaczego ludzie nie chcą pieniędzy?

Mizerne zainteresowanie wsparciem z Funduszu to efekt bardzo rygorystycznych obostrzeń stawianych przed potencjalnymi beneficjentami. Kredytobiorca musi spełniać jeden z trzech warunków:

 • ma status bezrobotnego w urzędzie pracy
 • miesięczna rata przekracza 60 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego
 • po opłaceniu raty gospodarstwo domowe miałoby prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Poza tym mechanizm Funduszu zakłada tylko przesunięcie płatności rat w czasie, a nie ich umorzenie. Pomoc jest zwrotna, choć nie dodatkowo oprocentowana. Polega na tym, że najpierw przez 18 miesięcy fundusz spłaca raty za klienta (maks. 1500 zł, ewentualną nadwyżkę i tak należy spłacać), potem kredytobiorca dostaje jeszcze 2 lata spokoju, ale następnie musi ruszyć ze zwrotem pieniędzy do funduszu. Środki maja być sukcesywnie oddawane przez 8 lat.

Co ważne, 11,3 mln zł z FWK, na które Polacy dotychczas podpisali umowy, to łączne wsparcie zarezerwowane na cały 18-miesięczny okres pomocy.

Prace są w powijakach

Owszem, w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zgodnie ze styczniową rekomendacją Komitetu Stabilności Finansowej (w jej skład wchodzi Minister Finansów oraz szefowie Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), powinny one zmierzać w kierunku większego wykorzystania środków, a potencjalnie mogłyby zostać wykorzystywane też na restrukturyzację kredytów walutowych.

Jednak pomysł jest w resorcie finansów dopiero w powijakach. Z komentarza z Ministerstwa dowiadujemy się, że „rozważane są zmiany odpowiednich definicji ustawowych i kryteriów”. Resort „analizuje, czy obowiązujący schemat zwrotnej pomocy jest odpowiedni” i sprawdza „w  jakim stopniu kryteria przyznawania wsparcia mają wpływ na obecny poziom wykorzystania środków”.

Nie wiadomo więc, jakie będą rozwiązania, kiedy wejdą w życie oraz jak zostaną przyjęte przez Polaków. Niewykorzystane leży na razie 98 proc. puli. Co więcej, już teraz w ustawie jest zapisane, że gdyby w Funduszu zostało mniej niż 100 mln zł (przypominam – na teraz jest w niej ok. 589 mln zł), to banki muszą dołożyć kolejne przynajmniej 300 mln zł.

Zapowiedź wicepremiera o konieczności dorzucenia przez banki miliardów do funduszu, który na razie leży totalnie odłogiem, jest więc co najmniej dziwna.

Więcej o:
Komentarze (71)
Kolejny dziwny pomysł Morawieckiego. Chce rozwiązać problem, którego nie ma
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 44 razy 44

  "Byłbym zwolennikiem tego, aby Fundusz Wsparcia Kredytobiorców był zdecydowanie wzmocniony kapitałowo, żeby banki zapłaciły - nie budżet państwa - więcej, może 3-4 razy więcej do tego funduszu"

  Bank nie zapłacą, zapłacą klienci, panie złodziej...

 • to.i.tamto

  Oceniono 31 razy 31

  Mister Power Point zawsze rozwiązuje problemy, które nie istnieją.

  Poza tym Mister Power Point tworzy nowe problemy, które muszą rozwiązywać inni i za nie płacić:: vide samochód na węgiel.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 27

  Pieniądz musi się kręcić, nawet w PIS to wiedzą. Zwłaszcza że to nie ich pieniądz, tylko państwowy - czyli niczyj ...

 • 3333daro1111

  Oceniono 6 razy 6

  chciwość państwa nie zna granic

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 5

  od wielu lat BOR likwiduje zagrożenie, którego nie ma . Od 27 lat nie było ani jednego zamachu, a nawet ani jednej próby zamachu na premiera czy marszałka Sejmu. Ale pomimo tego BOR zachowuje się tak gdyby Polska była w strefie wojennej a zza każdego rogu czychali terroryści próbujący zabić panią premier

 • misiaczek678

  Oceniono 5 razy 5

  Prezesie Jarosławie - weź Pan tego przygłupa, syna legendy Solidarności Walczącej (co na 4 łapki głosował) od gospodarki. PLIZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • wol777

  Oceniono 5 razy 5

  Chyba już nikt nie ma złudzeń że Morawiecki to mitoman .

 • earthboundmisfit

  Oceniono 5 razy 5

  Rzucą potem tą kasą w frankowiczów i będą się chwalić, że spełnili obietnicę.

  A może po prostu Bierecki potrzebuje więcej kasy w Luksemburgu i ze SKOKów nie ma już czego brać?

 • fctheduck

  Oceniono 4 razy 4

  A kiedy pierwsze turystyczne loty na Marsa? Czy kosmodrom pod Radomiem już uruchomił sprzedaż biletów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX