Z dzisiejszej perspektywy najciekawszy w karierze nowego prezesa Energi jest przykry incydent z 2008 roku, który dotyczy też wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Morawiecki był wtedy prezesem banku BZ WBK, a bank prowadził kampanię reklamową z udziałem znanego brytyjskiego aktora Johna Cleese’a. W jednej z reklam Cleese łamaną polszczyzną mówił, że ma ciotkę z Pcimia.
Daniel Obajtek był wtedy burmistrzem Pcimia. Wpadł w oburzenie. „Nazwa to dobro niematerialne. Prawo i dobre obyczaje wymagają, aby wcześniej zapytać władze gminy, czy życzą sobie jej wykorzystania w reklamie” – skarżył się wtedy dziennikarzowi gazeta.pl. Wysłał też do zarządu banku (z Morawieckim na czele) pismo z żądaniem wyjaśnień, w którym nie wykluczył podjęcia kroków prawnych.
Z kolei Newsweek donosi, że sprawa zakończyła się polubownie: BZ WBK podobno "na zgodę" sfinansował Pcimiowi plac zabaw. Sam burmistrz wtedy dość szybko wykonał woltę i po początkowym oburzeniu próbował wykorzystać szum związany z reklamą na korzyść gminy.
Niestety w bogatej i ciekawej karierze nowego prezesa Energii są też sprawy mniej wesołe. Przed sądem w Sieradzu toczy się sprawa, w której Obajtek ma status oskarżonego. Chodzi o zarzut przyjęcia łapówki w zamian za ustawienie przetargu w 2010 roku.
Z kolei w latach 2003-2004 Obajtek miał zdaniem prokuratury wyłudzić 700 tysięcy PLN z firmy Elektroplast. Jako kierownik zakładu miał fałszować dokumenty dotyczące sprzedaży granulatu do produkcji rur z PCV. Różnica między stanem faktycznym, a tym z dokumentów sięgała 1,4 mln PLN. Zdaniem prokuratury połowa tej kwoty wylądowała wtedy w kieszeni nowego szefa Energi.
Daniel Obajtek już wtedy twierdził, że zarzuty są absurdalne. Po wyborach wygranych przez PiS potwierdzał to też były minister sprawiedliwości w rządzie PO/PSL Jarosław Gowin
Jarosław Gowin wypowiadał się na ten temat w listopadzie 2015, bo własnie wtedy Obajtek został szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz przejdzie z niej do gdańskiego koncernu energetycznego. Daniel Obajtek do tej pory nigdy nie pracował na żadnym stanowisku w branży energetycznej.
Energa zatrudnia blisko 9 tysięcy osób. Jest właścicielem elektrowni w Ostrołęce i czterech elektrociepłowni. Na tle innych polskich firm energetycznych wyróżnia się dużym wykorzystaniem źródeł odnawialnych: ma siedem elektrowni wodnych, dwie farmy słoneczne (fotowoltaiczne) i pięc farm wiatrowych. Energa to także trzeci największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce.W 2016 zysk operacyjny EBITDA Energi wyniósł ponad 2 miliardy złotych. Wartość rynkowa tej spółki to obecnie 4,3 mld PLN.
Wg opublikowanej w listopadzie 2016 strategii rozwoju, Energa do 2020 roku zamierza wydac na inwestycje 9,5 mld PLN.