Historyczna misja SpaceX odwołana na sekundy przed startem. Co poszło nie tak?

Należący do Elona Muska SpaceX wstrzymał start rakiety Falcon 9 tuż przed startem. Z misji wycofano się z ostatniej chwili przez problemy techniczne. Kolejne, najwcześniejsze okno do startu , otwiera się w niedzielę o 15:38 polskiego czasu.

Misja została wstrzymana na około 10 sekund przed startem z Centrum Kosmicznego J.F. Kennedy’ego. Pojawił się problem z systemem wspomagającym silnik na drugim etapie lotu.

Jak poinformowała NASA, najbliższy możliwy termin startu to niedziela 15:38 polskiego czasu (9:38 czasu lokalnego). SpaceX bada teraz przyczyny problemu, ale założyciel i właściciel firmy, Elon Musk, poinformował na Twitterze, że "na 99 procent" wszystko jest w porządku.

Rakieta Falcon 9 prywatnej firmy SpaceX miała wynieść na orbitę kapsułę Dragon z ważącym 2,5 tys. kilogramów cennym zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. SpaceX nie latał z Florydy od pół roku, kiedy jego rakieta wybuchła przed poprzedzającymi start testami. Stało się to na sąsiadującym z Centrum Kosmicznym J.F. Kennedy’ego kosmodromem należącym do amerykańskiej armii. W tamtym wybuchu zniszczona została rakieta, ładunek, uszkodzeniom uległ też sam kosmodrom, który teraz jest naprawiany. W ubiegłym miesiącu rakieta SpaceX znów wystartowała, tyle że z kosmodromu w Kalifornii - wyniosła na orbitę 10 satelitów komunikacyjnych.

Rakieta SpaceX Falcon 9, przygotowywana do startuRakieta SpaceX Falcon 9, przygotowywana do startu Rakieta SpaceX Falcon 9, przygotowywana do startu, fot. JOE SKIPPER / REUTERS

Dzisiejsza misja miała być historyczna - rakieta SpaceX po raz pierwszy miała wystartować z Centrum Kosmicznego J.F. Kennedy’ego. To z tego kosmodromu, na przylądku Canaveral na Florydzie, startowały kiedyś załogowe statki kosmiczne NASA. Ostatni wahadłowiec amerykańskiej agencji kosmicznej poleciał stąd w 2011 roku. SpaceX w 2014 roku podpisał umowę wynajmu kosmodromu na 20 lat. Ma też z NASA szacowaną na 4,2 mld dolarów umowę na dostawy sprzętu i wyposażenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Docelowo ma obsługiwać załogowe misje na stację. Na razie Amerykanie muszą w tej kwestii polegać na Rosjanach.

Więcej o:
Komentarze (24)
Historyczna misja SpaceX odwołana na sekundy przed startem. Co poszło nie tak?
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 14 razy 8

  Super, że jest firma robiąca takie rzeczy. Trochę optymizmu w tym zasyfionym świecie.

 • japka_putina

  Oceniono 9 razy 7

  Wstrzymanie startu nie musi oznaczać żadnego istotnego kłopotu, a jedynie konieczność sprawdzenia np. kabelka od jakiegoś czujnika, którego wskazanie wydawało się wątpliwe.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  ...>'polskiego czasu'?
  1szy lotnik PRL Bis, Macierewicz na guzik bedzie dusil?

 • jur56

  Oceniono 4 razy 2

  Dokładnie 13 a nie 10 sekund . Problemem zaś były niewłaściwe położenia dysz silników .

 • mariam8

  Oceniono 1 raz 1

  Już nieaktualne. SpaceX wystartował dzisiaj i pierwszy człon wrócił po niecałych dziewięciu minutach.

 • kosmaty_patriota

  Oceniono 1 raz 1

  W s-f zdania są podzielone, jeśli chodzi o to, kto zawojuje technologie kosmiczne: superbogate jednostki, czy finansowane z podatków organizacje. Obydwie opcje mają wady i zalety. Jeżeli mówimy o Musku i innych miliarderach mieszających w rakietowym biznesie, to widzę podstawową wadę w żądzy zysku. Ci goście wyszli z branży, która sprzedaje klientom niegotowe produkty, traktuje klientów jako wiecznych testerów i traktuje to jako stan normalny.
  Łatwo sobie wyobrazić jak działa rakieta zbudowana na takich pryncypiach.

 • superkoment

  Oceniono 1 raz 1

  www.blacklistednews.com/This_Week_The_%E2%80%98Arch_Of_Baal%E2%80%99_Was_Displayed_For_The_Third_Time_In_Honor_Of_%E2%80%98The_World_Government_Summit%E2%80%99/56911/0/38/38/Y/M.html

 • gargot

  0

  A o udanym starcie i lądowaniu raczycie poinformować w tym swoim clickbaicie?

 • mirrad

  Oceniono 2 razy 0

  USSRAŃSKI RZĘCH W AKCJI !!!! NA PRERIE NIECH SE POLECĄ A NIE W KOSMOS !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX