Brytyjskie firmy będą mogły obniżać emerytury? Ta propozycja rządu może kosztować Brytyjczyków dziesiątki tysięcy funtów

Firmy, które przeżywają kłopoty finansowe, będą mogły zredukować wypłacane świadczenia emerytalne - proponuje brytyjski rząd.

W Wielkiej Brytanii rządowe emerytury stanowią tylko część otrzymywanych świadczeń. Wielu pracowników pobiera również emeryturę związaną ze swoim miejscem pracy. Jej szczególnym rodzajem jest defined benefit pension, czyli emerytura zależna od wcześniejszej wypłaty i stażu pracy, a nie od zgromadzonych składek. Ten plan wybrało ok. 11 mln brytyjskich obywateli.

Niektóre prywatne przedsiębiorstwa przeżywające kryzysy być może otrzymają pozwolenie na ograniczenie świadczeń wypłacanych w ramach defined benefit – podaje BBC. Według rządowej propozycji ok. 5 proc. firm mogłoby skorzystać z nowych zasad.

Firmy w najsłabszej kondycji finansowej będą mogły stosować roczną indeksację wysokości świadczeń ze względu na inflację w oparciu o wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych (CPI) zamiast detalicznych (RPI). CPI jest zazwyczaj niższy, co pozwoli firmie zaoszczędzić pieniądze.

W efekcie przeciętny świadczeniobiorca mógłby w trakcie swojej emerytury „stracić” łącznie ok. 20 tys. funtów (ponad 100 tys. zł).

– Istnieje poważne ryzyko, że luzowanie standardów związanych z zapobieganiem efektom inflacji może być nadużywane i doprowadzić do obniżenia standardu życia milionów emerytów – ostrzega jednak były minister ds. emerytur Steve Webb.

Ba, w rządowym dokumencie znalazła się nawet sugestia, że gdyby program emerytalny był zagrożony, można byłoby w ogóle czasowo zawiesić indeksację świadczeń.

- Naszą odpowiedzialnością jest upewnienie się, że system będzie działał w interesie wszystkich stron: pracodawców i byłych pracowników – zapewnia z kolei aktualny minister Richard Harrington.

Podstawowa rządowa emerytura w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 119,3 funtów tygodniowo. Uprawniający do niej wiek to 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Pojawiają się jednak propozycje stopniowego podniesienia wieku emerytalnego aż do 74 lat.

Więcej o: