Żabka sprzedana. Właśnie kupił ją fundusz CVC Capital Partners

Fundusz CVC Capital Partners kupił Żabka Polska od Mid Europa Partners. Do sfinalizowania transakcji potrzebne jest już tylko spełnienie wymogów prawnych.

- Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce - mówił István Szoke, Partner w CVC.

Kancelaria Greenberg Traurig, która doradzała CVC w komunikacie prasowym podała, że „sprzedaż Żabka Polska jest największą transakcją w historii polskiego rynku detalicznego handlu spożywczego i zarazem największą transakcją wyjścia funduszu private equity z inwestycji przeprowadzoną w Polsce”.

Dokładna cena transakcji nie jest znana. Wcześniejsze i niepotwierdzone spekulacje opiewały nawet na kwotę 1 mld euro.

Krzysztof Krawczyk, szef CVC w Polsce, powiedział: - Cieszymy się na współpracę z Zarządem, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał rynkowy i rozwijać wspólnie z franczyzobiorcami  obecną sieć sklepów tworząc tym samym w obrębie segmentu modern convenience standard do naśladowania na świecie.

Prezes zarządu Żabki,Tomasz Suchański dodał: - Cieszę się z możliwości współpracy z CVC – inwestorem, który może się pochwalić ogromnym doświadczeniem w budowaniu wielu silnych rynkowo przedsiębiorstw, których sukces wypracowywał z wieloma partnerami. Międzynarodowe doświadczenie w branży detalicznej oraz zrozumienie lokalnego rynku są bezcennym kapitałem dla dalszego rozwoju Żabki.

Żabka Polska jest właścicielem sieci sklepów spożywczych działających pod markami Żabka i Freshmarket. W ciągu 19 lat otworzono ok. 4,5 tys. sklepów franczyzowych prowadzonych przez ok. 3 tys. przedsiębiorców. Sieć obsługuje około 2 mln klientów dziennie.

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld USD. Fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld USD, zatrudniających około 250 000 osób. Fundusz w 2015 r. kupił za ok. 2 mld zł PKP Energetyka.

Więcej o: