Program 500 plus zwiększa ruch w Biedronkach. Portugalczycy z Jeronimo Martins zachwyceni

Robert Kędzierski
Sieć sklepów Biedronka zwiększyła w 2016 przychody ze sprzedaży o ponad 10 procent. Portugalscy właściciele w swoim raporcie nie ukrywają, że to dzięki 500 plus. I zapowiadają otwarcie kolejnych stu Biedronek w tym roku.

Jeronimo Martins w swoim raporcie nie ukrywa, że sytuacja na polskim rynku w 2016 była lepsza od ich oczekiwań. Spółka pisze, że to dzięki wyższej płacy minimalnej i programowi Rodzina 500 Plus. Jedno i drugie przełożyło się bowiem na wyższe dochody gospodarstw domowych. Dzięki temu w Polsce zmienił się tak zwany "koszyk zakupowy" jeśli chodzi o żywność. Oznacza to, że klienci Biedronki zaczęli kupować droższe produkty spożywcze. 

Jeronimo Martins o polskim rynkuJeronimo Martins o polskim rynku źródło: Jeronimo Martins

Przychody Biedronki w 2016 wzrosły aż o 10,8 procent i sięgnęły 9,78 mld euro. Świetnie wypadł zwłaszcza ostatni kwartał roku, w którym sieć zwiększyła sprzedaż aż o 13,4 procent.

Zysk operacyjny EBITDA Biedronki w 2016 wyniósł 707 mln euro - o ponad 15 procent więcej niż w 2015. Marża EBITDA urosła do poziomu 7,2 procent. W 2017 Portugalczycy oczekują w Polsce utrzymania się korzystnej koniunktury, ale też spodziewają się nacisku na wzrost płac, co będzie im podnosić koszty. 

Jeronimo Martins zapowiada na 2017 700 mln euro wydatków inwestycyjnych. W Polsce ma powstać ponad 100 nowych Biedronek i jedno centrum logistyczne. Biorąc pod uwagę skale planowanych inwestycji i wyniki za 2016 rok można oczekiwać, że przychody Biedronki w 2017 roku przekroczą barierę 10 miliardów euro. 

Czytaj też: Po coś ciepłego do Biedronka Bistro? Nowy pomysł Jeronimo Martins. 

Spore inwestycje zapowiedziano też na innych rynkach ważnych dla Jeronimo: portugalskim i kolumbijskim. 

Jesteśmy przygotowani na kolejny wymagający rok i przekonani o naszej zdolności do osiągania dalszego wzrostu w 2017 roku.

- pisze spółka w swoim komunikacie. 

W poprzednich latach na Biedronkę przypadała połowa wszystkich wydatków inwestycyjnych Jeronimo Martins. W 2015 było to 204 mln euro, a w 2016 233 mln euro.  

Na wojnie z niemieckim konkurentem

Inwestycje Biedronki będą kolejnym etapem walki o klienta prowadzonej głównie z Lidlem, największym konkurentem. Niemiecka sieć ma w Polsce ponad 600 sklepów. Biedronka ma ich obecnie aż 2722.  

Więcej o: