Powstał wynalazek zagrażający prawnikom - algorytm do czytania umów

Jeden z największych banków inwestycyjnych świata, JPMorgan, do analizowania umów o kredyty dla firm zaprzągł... program komputerowy. Jak informuje, algorytm w ciągu kilku sekund robi to, co prawnikom w ciągu roku zajmowało 360 tysięcy godzin. W dodatku popełnia mniej błędów i nie prosi o urlop.

Program COIN (od Contract Intelligence) analizuje umowy finansowe, sam się uczy. To jednak, jak zapowiada JPMorgan, dopiero początek rewolucji technologicznej, jaką chce przejść bank. Jego budżet „technologiczny” na narzędzia, które mogłyby m.in. zautomatyzować prozaiczne zadania pracowników, to aż 9,6 mld dolarów. Ta kwota stanowi 9 proc. przewidywanych przychodów.

- Będziemy inwestować, nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku część pieniędzy miałaby pójść na produkt czy usługę, który nie była potrzebna - zapowiadała w zeszłym roku Marianne Lake, dyrektor finansowy JPMorgan. - Nie możemy czekać aż będziemy znali efekty, ponieważ otoczenie zmienia się tak szybko – dodawała Lake.

JPMorgan już trzy lata temu obrał drogę „technologicznego” lidera branży. W zeszłym roku uruchomił własną chmurę obliczeniową Gaia. W styczniu tego roku ruszył natomiast z projektem X-Connect, który analizuje maile pracowników i automatycznie podpowiada innych zatrudnionych, którzy mogliby pomóc w danym projekcie. W planach ma ambitne rozwiązania Big Data.

Także w Polsce banki coraz mocniej stawiają na fintech. Polski sektor bankowy należy do grona najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Ogólnie, rynek fintech w Polsce wart jest ok. 860 mln euro – wyliczył pod koniec zeszłego roku Deloitte.

Czytaj więcej: Wielka inwestycja mBanku. Klienci mają dostać innowacje, którymi potem będzie żył cały świat

Więcej o: