Morawiecki do polskich studentów w Londynie: "Wracajcie, w Polsce pojawiają się nowe szanse"

Podczas sobotniej konferencji Polish Economic Forum na uczelni London School of Economics, Mateusz Morawiecki przekonywał polskich studentów z brytyjskich uczelni do powrotu do Polski. - W Polsce coraz częściej pojawiają się nowe szanse życiowe - argumentował wicepremier i minister finansów i rozwoju. Mówił też, że koszty życia w Lublinie czy Białymstoku są znacznie niższe niż w Londynie.

- Kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali [do Londynu – red.], dzisiaj to my przyciągamy inwestorów i inwestycje z Londynu – mówił Morawiecki Polskiej Agencji Prasowej przy okazji konferencji. - Można koncentrować się na życiu w Wielkiej Brytanii, a można odważnie rzucić się na falę nowego życia gospodarczego, która jest w Polsce - zachęcał wicepremier.

Zadanie Morawieckiego nie jest łatwe. Jak wynika z Boston Consulting Group, wśród uczestników forum - polskich studentów na najlepszych brytyjskich uczelniach - zainteresowanie powrotem do Polski spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 p. proc. - z 83 proc. do 75 proc.

Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, w najbliższych latach do Polski może wrócić nawet 200 tys. z blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jednak, w ocenie jego resortu, obok „poprawy sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce”, przyczyną powrotów może być także Brexit. „Choć trudno precyzyjnie ustalić, ilu Polaków po Brexicie może nie kwalifikować się do stałego pobytu, należy szacować, że problem ten może dotyczyć 120–400 tys. osób” – pisał pod koniec lutego w odpowiedzi na interpelację poselską Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Z drugiej strony, Morawiecki pytany czy powroty do Polski będą konsekwencją wyjścia Wielkiej Brytanii z UE stwierdził, że Brexit może być „małym katalizatorem”, ale nie przesadzałby z jego znaczeniem. - Ludzie patrzą na takie zjawiska przez swój własny pryzmat: jaka jest różnica w dochodzie, jakie są koszty życia. Jeśli w Londynie wynajem mieszkania, żywność, transport publiczny kosztują bardzo dużo, a w Lublinie, Białymstoku lub Warszawie jest proporcjonalnie dużo, dużo taniej, to taką decyzję o powrocie dużo łatwiej podjąć - tłumaczył wicepremier.

Czytaj też: Morawiecki w Wlk. Brytanii: Wszystkie młode rodziny z dziećmi proszę, wróćcie do nas

W opinii Morawieckiego, osoby powracające do Polski z Wielkiej Brytanii mogłyby znaleźć zatrudnienie m.in. w firmach, które część swoich operacji przeniosą z Londynu do nas. - Wielkie instytucje z City of London decydują się na przesuwanie już nie tylko stosunkowo prostych funkcji, jak call center czy rachunkowość, ale również zespołów zajmujących się zarządzaniem projektami, informatyką, a nawet zarządzaniem danymi lub ryzykiem – zachęcał wicepremier.

- Prowadzę permanentne rozmowy z inwestorami z sektora finansowego i pokazuję im, jakie mamy przewagi konkurencyjne wobec innych krajów: znajomość 40 języków obcych przez młodych Polaków, bardzo duża uniwersalność, znajomość wielu sektorów. Jak dodamy do tego doświadczenie zebrane w Londynie, to jest to bardzo duży atut – tłumaczył Morawiecki.

Zobacz także WIDEO: Kaczyński: Bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit ponosi D. Tusk

Kaczyński: Bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit ponosi D. Tusk

Więcej o:
Komentarze (501)
Morawiecki do polskich studentów w Londynie: "Wracajcie, w Polsce pojawiają się nowe szanse"
Zaloguj się
 • stenrw

  Oceniono 147 razy 137

  Wracajcie! Bezrobotnych zwolnimy z podatku dochodowego, a bezdomnych - z podatku od nieruchomości!

 • kamuimac

  Oceniono 60 razy 52

  taa ludzie studiujący na prestizowej uczelni w angli wrócą do polski - co oni muszą palić tam w rządzie bo na niezłym haju muszą być

 • jacekzwawy

  Oceniono 42 razy 42

  Kompletna bzdura. Owszem, w Białymstoku jest taniej niż w Londynie, ale i pensja kilka razy mniejsza, jeśli w ogóle w Białymstoku jest jakakolwiek praca,w co wątpię. O chamstwie urzędników i bliźnich w Białymstoku, o ubóstwie oferty kulturalnej i rozrywkowej w tym mieście w porównaniu z Londynem nie ma co mówić nawet.

 • krokodylek77

  Oceniono 52 razy 38

  A w Zimbabwe jeszcze taniej,i klimat lepszy,W san escobar maja cudowne plaze,wiec po choooooooj mam sie osiedlac w bialymstoku?

 • obik84

  Oceniono 38 razy 32

  Może i życie jest tańsze, ale człowiek potem jedzie na jakiekolwiek wakacje za granicę, i wtedy orientuje się jak cholernie mało zarabia.

 • freejazzy

  Oceniono 31 razy 31

  Tak, wrócą na pewno - po resztę rzeczy :) Morawiecki, pomyśl o jakimś nowym podatku od wywożonego z Polski dobytku, hahah.

 • 99niebieskakropka

  Oceniono 34 razy 30

  Jeżeli Macie choć trochę oleju w głowie to do Polski wracajcie co najwyżej na wakacje.

 • egmc

  Oceniono 34 razy 24

  Panie Morawiecki,więcej wyobraźni sugeruję.W UK Polacy mający dzieci wysyłają je do angielskich szkół i czynią starania aby dzieci mówiły po angielsku bez akcentu. Dzieciom rodzącym się w UK nadają angielskie imiona. I pan sądzi że oni po to to robią aby wrócić do Polski? A w Polsce co Pan im chce zaoferować? Zakaz pigułki dzień po, rozpasany kler który chce ciągle więcej pieniędzy, propagandową telewizję w której co chwila teraz pokazywani są księża? Obniżający się poziom edukacji z odchyleniem w kierunku historii (tak, historia przyczynia się do ogromnego postępu technologicznego;-) Kłamstwa o zamachach smoleńskich? O rozpylaniu helu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX