Ostatnia szansa na samochód od fiskusa. Przedłużenia Loterii Paragonowej nie będzie

Piotr Skwirowski
Tylko do końca marca potrwa loteria paragonowa. Ministerstwo Finansów: "Trwają analizy i prace koncepcyjne dotyczące kolejnych edycji Loterii". Decyzji o jej przedłużeniu nie ma

- Czy Ministerstwo Finansów myśli o przedłużeniu okresu trwania Loterii Paragonowej - zapytaliśmy biuro prasowe resortu.

Ministerstwo odpowiedziało, że "pozytywnie ocenia kampanię edukacyjną, jaką jest Narodowa Loteria Paragonowa". I dlatego w zeszłym roku przedłużyło ją o 6 miesięcy. Ten przedłużony żywot Loterii kończy się jednak z końcem marca.

- Obecnie trwają analizy i prace koncepcyjne dotyczące kolejnych edycji Loterii. Decyzje nie zostały jeszcze podjęte - stwierdziło biuro prasowe resortu finansów.

Oznacza to, że marzec jest ostatnim miesiącem trwania Loterii. Do jej końca zostało zaledwie kilka losowań. A zarejestrować w systemie loterii można już tylko paragony zebrane w marcu. Rejestrujemy do końca marca.

Loteria ruszyła 1 października 2015 r. Uruchomiła ją jeszcze poprzednia ekipa w Ministerstwie Finansów, czyli rząd PO-PSL. Loteria miała trwać rok. Od razu jednak zastrzeżono możliwość jej przedłużenia o kolejne pół roku. I kierownictwo resortu finansów spod znaku PiS szybko się na to zdecydowało. W kontrakcie z firmą Unique One Sp. z o.o., która przygotowała i organizuje Loterię nie ma już jednak mowy o kolejnym jej przedłużeniu.

W loterii może wziąć udział każdy dorosły, który zapłaci za towar lub usługę co najmniej 10 zł, weźmie paragon od sprzedawcy i zarejestruje go na stronie loterii. Co miesiąc można tu wygrać samochód opel astra oraz laptopy i iPady. Dodatkowo co trzy miesiące do wygrania jest Opel Insignia. To nagroda w losowaniu paragonów z branży premiowanej. A premiowane są te obszary gospodarki, gdzie szara strefa jest duża i dokuczliwa dla uczciwie działających firm i dla budżetu państwa. Branżami premiowanymi były już fryzjerstwo, mała gastronomia, mechanika samochodowa, taksówki, prywatna praktyka lekarska i dentystyczna. W pierwszym kwartale 2017 r., ostatnim, w którym działa działała Loteria, premiowane są paragony za zakup paliw na stacjach benzynowych. - Oznacza to, że wszystkie paragony fiskalne za paliwo kupione na stacjach benzynowych będą mogły być zgłoszone w loterii jako paragony branżowe i jako takie wezmą udział w kwietniowym losowaniu nagrody specjalnej - samochodu osobowego marki Opel Insignia, wraz z rocznym ubezpieczeniem OC/AC - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Paragony za paliwo, wraz z paragonami na towary i usługi z innych branż, biorą też jednak brały udział w comiesięcznych losowaniach Opli Astra. 

Choć zainteresowanie Loterią z biegiem czasu spadało, z 17 mln zarejestrowanych paragonów na jej początku, do grubo poniżej 10 mln miesięcznie w zeszłym roku, to Ministerstwo Finansów jest zadowolone z jej efektów. - Zaobserwowaliśmy pozytywne zmiany szczególnie w obszarze zmiany świadomości klientów odnośnie roli paragonu fiskalnego i potrzeby jego zabierania przy każdych zakupach - napisało do nas Ministerstwo. I przytoczyło dane z których wynika, że przed uruchomieniem loterii (IPSOS dla MF, 2014 r.) zaledwie 7 proc. respondentów przy zakupie towarów i 5 proc. przy zakupie usług, w sytuacji, kiedy nie otrzymywało paragonu – zawsze o niego prosiło. - W grudniu 2015 r., a więc w trzecim miesiącu loterii i ponownie w grudniu 2016 r., przeprowadzono kolejne badania w tym zakresie. Porównanie danych wskazuje, że wartości te znacząco wzrosły: w przypadku zakupu towarów: do 31 proc. w 2015 r. i do 34 proc. w 2016 r.. W przypadku usług, odpowiednio: do 28 proc. w 2015 r. i do 31 proc. w roku następnym - stwierdziło biuro prasowe resortu finansów. - Dziś, co trzeci Polak zawsze pamięta o paragonie fiskalnym przy zakupach towarów lub usług. Jeszcze w 2014 r. był to zaledwie, co 14 respondent - dodało.

Koszt Loterii to 7 mln zł. Jej przedłużenie o pół roku podbiło go do 9 mln zł. Ile kosztowałaby ewentualna nowa edycja i kiedy mogłaby być przeprowadzona - nie wiadomo.

Więcej o: