CBOS bada nastroje związanez rynkiem pracy tylko raz w roku, ale robi to już od kilkunastu lat. Takich wyników jak w tym roku nie było jeszcze nigdy. Proszę się przyjrzeć temu wykresowi:
Badania CBOS o rynku pracy źródło: CBOS
Zielona linia pokazująca odsetek zadowolonych (osoby twierdzące, że sytuacja jest dobra, albo bardzo dobra) jest najwyżej w historii. Z kolei linia czerwona (ci, którzy twierdzą, że sytuacja jest zła) i linia czarna (sytuacja jest bardzo zła) są najniżej w historii.
Także przewaga „zielonych” optymistów nad „czerwonymi” pesymistami jest największa w historii. Linie te przecięły się do tej pory tylko raz – w 2008 roku, ale wtedy było to przecięcie ledwo dostrzegalne. Dziś jest bardzo wyraźne.
A swoją drogą, proszę zobaczyć jak fatalne były opinie dotyczące rynku pracy do 2005 roku. Jeszcze w 2002-2003 roku bezrobocie sięgało 20 procent. Potem weszliśmy do Unii Europejskiej, gospodarka nabarała rozpędu, a jednocześnie sporo osób wyjechało do pracy za granicą robiąc miejsce na rynku dotychczasowym bezrobotnym.
Dzisiaj tak wyraźną poprawę opinii na temat rynku pracy w Polsce możemy oczywiście wiązać z tym co się na tym rynku dzieje. Mamy rekordowo niskie bezrobocie – według danych z rzędów pracy sięga ono niewiele ponad 8 procent, a według metodologii Międzynarodowej Organizacji Pracy jest już nawet poniżej 6 procent. Jednocześnie systematycznie rosną wynagrodzenia, w tym także płaca minimalna, a zmiany w prawie spowodowały, że sporo osób zatrudnionych do tej pory na umowach śmieciowych dostało umowy o pracę.
Z badania CBOS wynika, że aż dwie trzecie Polaków jest przekonanych o tym, że na rynku obecnie można znaleźć pracę, a jednocześnie 68 procent nie obawia się o to, że może stracić pracę. Z możliwością jej utraty liczy się tylko 29 procent zapytanych.
Poprawiły się też oceny lokalnych rynków pracy. Aż 65 procent badanych uważa, że pracę można znaleźć w ich miejscowości, lub okolicy. 24 procent ocenia, że jest to trudne, a 6 procent, że nie ma na to żadnych szans.
Lepszą też oczekiwania na przyszłość. W to, że sytuacja w ciągu roku się poprawi wierzy 29 procent badanych, a w to, że się pogorszy tylko 10 procent.