900 tys. dolarów z Nagrody Nobla może przelecieć Dylanowi koło nosa. Nadal nie spełnił ważnego warunku

Akademia Szwedzka ostrzegła w poniedziałek Boba Dylana - jeśli ten do 10 czerwca nie wygłosi odczytu noblowskiego, nie otrzyma premii pieniężnej z tytułu otrzymanej w zeszłym roku nagrody. Dylan odbierze w najbliższy weekend noblowski medal i dyplom, jednak żadnego przemówienia nie będzie.

„Nie rozmawialiśmy telefonicznie z Bobem Dylanem od miesięcy. Dylan jest jednak świadom, że odczyt noblowski musi odbyć się najpóźniej 10 czerwca, aby doszło do wypłaty nagrody pieniężnej. Tak jest zapisane w statucie Fundacji Nobla. Co Dylan zdecyduje się zrobić, to jego sprawa” – napisała w poniedziałek na swoim blogu Sara Danius, stały sekretarz Akademii Szwedzkiej. Zaznaczyła jednak przy tym, że nawet jeśli Dylan nie wygłosi wykładu, pozostanie laureatem literackiego Nobla 2016.

Po dwóch dniach Danius wróciła z lepszymi wieściami. Poinformowała, że Akademia Szwedzka spotka się w weekend z Dylanem (ten 1 i 2 kwietnia wystąpi w Sztokholmie) na kameralnym spotkaniu bez udziału mediów. Podczas niego amerykański artysta nie wygłosi jednak noblowskiego odczytu. Danius zaznacza jednak, że "Akademia ma powód aby myśleć, że nagrana wersja przemówienia zostanie przesłana w później czasie".

Odczyt noblowski musi być wygłoszony w terminie sześciu miesięcy poczynając od 10 grudnia, czyli rocznicy śmierci Alfreda Nobla. Może mieć różnoraki charakter – nawet piosenki czy przedstawienia. Odczyt nie musi odbyć się w Szwecji, nie musi być też wygłoszony na żywo. Z tej możliwości ma zamiar, jak wynika ze słów Danius, skorzystać Dylan. Ostatnią osobą, która dostarczyła Akademii Szwedzkiej nagraną wersję przemówienia, była Alice Munro w 2013 r.

Bob Dylan opuścił już grudniową ceremonię wręczenia nagród w Szkolholmie. "Przykro mi, że nie mogę być z wami, ale proszę przyjąć, że jestem tu duchem i to zaszczyt przyjąć tak prestiżową nagrodę" - napisał Dylan wówczas w liście. Później nie odebrał noblowskiego medalu, zrobi to dopiero w nadchodzący weekend.

Nasza robocza teza jest taka, że Bob Dylan z wypłatą nagrody czeka na lepszy kurs szwedzkiej korony do dolara. Od połowy grudnia cena dolara spadła z nawet 9,40 korony do nawet 8,80 w ostatnich dniach. Dzięki temu nagroda w kwocie 8 mln koron „zyskała na wartości” ponad 50 tys. dolarów.

.. źródło: stooq.pl

 Ale oczywiście naszą teorię należy traktować wyłącznie z przymrużeniem oka.

***

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
900 tys. dolarów z Nagrody Nobla może przelecieć Dylanowi koło nosa. Nadal nie spełnił ważnego warunku
Zaloguj się
 • pieks2012

  Oceniono 3 razy 3

  Bob, tak trzymać!

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 9 razy 3

  Powinno być przekierowane na Nowogrodzką żeby wiedzieli co mają napisać jak wyślą swoje. Intelektów wyraźnie im brakuje w tym pisie

 • hard-ass

  Oceniono 13 razy 1

  To wytlumaczenie z kursem waluty mogl wymyslic tylko potomek polskiego przasnego chlopa z szerokich pol miedzy Bugiem a Odra, glupi i biedny kombinator, nawet jesli juz jego ubostwa na pozor nie widac.
  Serio, tylko POLAK mogl to wymislic.Majatak Dylana to 180 mln. dolcow, tak przy okazji jako info dla moich biednch, glupich roadkow spod budki z cieplym browarkiem. Nic juz was lachmyty nigdy nie zmieni.

 • real-meh

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli tak: Chiny kupują USA, Katar kupuje UK.

 • eurotram

  0

  Tak,Dylan na pewno bez tych 900 tysięcy dolców padnie z głodu; gość w tym wieku tylko przytulił ok. 300 baniek z koncertów i płyt,więc ja bym specjalnie nie liczył na ten wykład ;)

 • pawel.lewski

  0

  Panie Dylan, ja za Pana wygłoszę to przemówienie i podzielimy się kasą 50/50.

 • heresy

  0

  nawet się nie dziwię temu tak, że nawet przeczytałem ten artykuł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX