Masowe strajki w BMW? "Szefowie w Monachium muszą wydobyć głowę z piasku"

Pracownicy fabryk BMW w Wielkiej Brytanii planują akcję strajkową na drugą połowę kwietnia. Głównym powodem protestu są plany zarządu BMW wycofania się z obowiązującego w firmie systemu świadczeń emerytalnych.

Związki zawodowe zapowiadają przeprowadzenie ośmiu strajków w czterech zakładach BMW. Każdy ze strajków miałby trwać dobę, pierwszy rozpocznie się 19 kwietnia. Ostatni dobowy strajk przewidziano na 24 maja. 

Zjednoczenie brytyjskich związków zawodowych, zapowiada, że organizowana przez nie akcja strajkowa, może dotyczyć ok. 3500 pracowników objętych systemem emerytalnym, którego likwidację na wyspach zarząd BMW zapowiada na koniec maja.

Kierownictwo koncernu proponuje związkowcom podjęcie negocjacji, których celem miałoby być wypracowanie nowego systemu emerytalnego.  Firma twierdzi, że przedstawiła wiele możliwości, aby pomóc pracownikom w przechodzeniu do nowych systemów emerytalnych.

Len McCluskey, sekretarz generalny centrali związkowej Unite podkreśla jednak, że warunkiem podjęcie negocjacji z BMW jest rezygnacja koncernu z majowego terminu likwidacji dotychczasowego systemu świadczeń socjalnych, a przede wszystkim emerytalnych.

W BMW zaskoczenie

Szefowie brytyjskich filii koncernu oraz centrali BMW w Monachium nie kryją zaskoczenia z radykalnego stanowiska przywódców związkowych. Związkowcy twierdzą, iż wielokrotnie ostrzegali i informowali zarząd BMW o radykalizacji nastrojów wśród załóg brytyjskich fabryk. 

- Szefowie BMW muszą wydobyć głowę z piasku i uznać, że ich plany emerytalne mogą być kwestionowane - mówi przewodniczący Len McCluskey.

Planowane strajki odbędą się m.in. w fabryce aut marki Mini w Cowley oraz w Oxford, a także w fabryce w Goodwood, gdzie produkowane są pojazdy marki Rolls-Royce. Jak informuje BBC, strajki mogą objąć także fabryki silników i części zamiennych wBirmingham oraz w Swindon.

 +++

Zobacz też, z jakimi problemami mierzą się ci, którzy chcą w Polsce budować własny biznes. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i Kamil Lodziński, założyciel serwisu podróżniczego Fly4free.pl: