Bruksela się zgadza. Coraz bliżej rekordowej transakcji w polskim handlu

Marcin Kaczmarczyk
Zbliża się finał przejęcia przez fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga sieci handlowej Żabka Polska. Na transakcję zgodziła się Komisja Europejska.

- Przejęcie nie zagraża konkurencji rynkowej, ponieważ obie firmy nie działają na tych samych rynkach - poinformowała Komisja Europejska w poniedziałek. Tym samym prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku transakcja, o której głośno już było niecałe dwa miesiące temu zostanie domknięta.

Sprzedawana sieć franczyzowa sklepów spożywczych powstała w 1998 roku i jest w Polsce liderem rynku sieci sklepów typu tzw. convenience (to zazwyczaj nieduże sklepy położone na osiedlach lub w innych często odwiedzanych punktach, sprzedające głównie towary na potrzeby bieżące). Działa w niej ponad 4,5 tys. placówek pod markami Żabka i Freshmarket.

Sieć od lat jest w rękach rożnych inwestorów finansowych. Teraz sprzedającym jest fundusz Fundusz Mid Europa Partners, który kupił Żabkę w 2011 roku od czesko-słowackiej grupy inwestycyjnej Penta Investments za ok. 400 mln euro.

Mid Europa Partners nieźle ponoć zarobi na sprzedaży sklepów. Żabka, jak się spekuluje na rynku, jest sprzedawana za ponad 1 mld euro. Tym samym jest to największa transakcja sprzedaży na polskim rynku handlu detalicznego w historii.

Kupującym jest fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga zarządzający aktywami o wartości powyżej 50 mld dol. Znany w Polsce jest między innymi z kupna w 2015 roku spółki PKP Energetyka.

Więcej o:
Komentarze (7)
Bruksela się zgadza. Coraz bliżej rekordowej transakcji w polskim handlu
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 8 razy 4

  Fundusz z Luksemburga, płacący pewnie w zgodzie z unijnymi zasadami 0,5% podatku dochodowego

 • gza_82

  Oceniono 1 raz 1

  Nie można sprzedać firmy bo musi na to wyrazić zgodę kilku polityków? To Europa czy Związek Sowiecki? Różnice się zacierają...

 • Piotr Franek

  Oceniono 2 razy 0

  Ani pierwszy, ani ostatni raz. Tak u nas wygląda wspieranie własnych marek. Niedługo , na Ślasku szykują się olbrzymie kłopoty jednej z firm inwestujących w nowe technologie. Powód: brak zgody wojewody na uruchomienie instalacji, gotowej, ze wszystkimi zgodami i pozwoleniami. Instalacja jest pilotażowa, przy niej centrum badawcze. Fachowcy z branży są zachwyceni możliwościami jakie daje technologia kogeneracji. Ale wojewoda nie chce podpisać zgody. A firma, prawdopodobnie pójdzie gdzie indziej. W najgorszym razie....pójdzie z torbami za południową granicę. Bo rozpoczęła działalnośc w czasach trzeciej RP.

 • wlkp88

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli Czesi przytula 600mln €ur

 • kemor234

  Oceniono 13 razy -3

  Żal d... ściska. Ludzie, firmy inwestują, zarabiają a w Polsce ???????.
  No cóż Polska pewnie wyda zakaz handlu w niedzielę (poza dewocjonaliami, oczywiście) czy da dowód swojej nowoczesności w popieraniu i rozwijaniu biznesu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX