Bruksela się zgadza. Coraz bliżej rekordowej transakcji w polskim handlu

Marcin Kaczmarczyk
Zbliża się finał przejęcia przez fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga sieci handlowej Żabka Polska. Na transakcję zgodziła się Komisja Europejska.

- Przejęcie nie zagraża konkurencji rynkowej, ponieważ obie firmy nie działają na tych samych rynkach - poinformowała Komisja Europejska w poniedziałek. Tym samym prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku transakcja, o której głośno już było niecałe dwa miesiące temu zostanie domknięta.

Sprzedawana sieć franczyzowa sklepów spożywczych powstała w 1998 roku i jest w Polsce liderem rynku sieci sklepów typu tzw. convenience (to zazwyczaj nieduże sklepy położone na osiedlach lub w innych często odwiedzanych punktach, sprzedające głównie towary na potrzeby bieżące). Działa w niej ponad 4,5 tys. placówek pod markami Żabka i Freshmarket.

Sieć od lat jest w rękach rożnych inwestorów finansowych. Teraz sprzedającym jest fundusz Fundusz Mid Europa Partners, który kupił Żabkę w 2011 roku od czesko-słowackiej grupy inwestycyjnej Penta Investments za ok. 400 mln euro.

Mid Europa Partners nieźle ponoć zarobi na sprzedaży sklepów. Żabka, jak się spekuluje na rynku, jest sprzedawana za ponad 1 mld euro. Tym samym jest to największa transakcja sprzedaży na polskim rynku handlu detalicznego w historii.

Kupującym jest fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga zarządzający aktywami o wartości powyżej 50 mld dol. Znany w Polsce jest między innymi z kupna w 2015 roku spółki PKP Energetyka.

Więcej o: