W samolotach Boeinga będą części drukowane na drukarkach 3D. Takimi maszynami lata LOT

Dzięki wykorzystaniu tytanowych części konstrukcyjnych wydrukowanych na drukarkach 3D Boeing może zaoszczędzić od 2 do 3 milionów dolarów na każdym Dreamlinerze.

W swoim samolocie pasażerskim 787 Dreamliner Boeing używa wielu części z tytanu, który jest lekki i przez to pomaga zaoszczędzić paliwo. Technologia 3D zostanie zastosowana, ponieważ tytan używany w sposób tradycyjny (mimo wielu walorów) jest około siedem razy droższy niż aluminium, drukarki 3D pozwolą zaś obniżyć koszty produkcji.

Pasażerów obawiających się, że wytrzymałość takich samolotów będzie niższa, Boeing uspokaja. Informuje, iż otrzymał zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) na wykorzystanie drukowanych elementów.

Jak ważny jest to projekt dla potentata, dowodzą rachunki. Jeśli założyć, że Boeing oszczędzi średnio 2,5 miliona dolarów na jednym egzemplarzu samolotu, a produkuje ponad 140 Dreamlinerów rocznie, nowinka przełoży się się na oszczędności na poziomie 350 milionów dolarów każdego roku.

Początkowo Norsk i Boeing będą drukować tytanowe części samolotów w Norwegii, docelowo 9 drukarek będzie pracować na rzecz producenta samolotów w Plattsburgh, w stanie Nowy Jork.

+++

Zobacz też, jakie wyzwania mają przed sobą prowadzący biznes w Polsce - w różnych branżach: