Audi mówi schluss! Dość wysokich kosztów. Nowe SUV-y tylko w Europie Wschodniej

Koncern Audi planuje rozszerzyć swoją ofertę SUV-ów o kolejne modele. By obniżyć koszty produkcji, pojazdy mają być montowane wyłącznie w Europie Wschodniej.

Audi taką informację podało w miniony wtorek. Produkcja dwóch modeli SUV-ów w krajach Europy Wschodniej spowodowana jest głównie szukaniem lepszej rentowności produktów.

Nowe modele Audi

Audi chce najprawdopodobniej w ten sposób uniknąć kłopotów Volkswagena, który w marcu tego roku odnotował 37-procentowy spadek zysku operacyjnego po wykorzystaniu rezerw, aby sprostać kosztom skandalu z oszustwami testowania emisji spalin.

Audi poinformowało, że rozpocznie w przyszłym roku produkcję pełnowymiarowego SUV-a typu Q8 w fabryce Volkswagena (VW) w Bratysławie, na Słowacji. Za dwa lata niemiecka firma uruchomi produkcję drugiego auta - coupe Q4 SUV, tym razem w Gyor na Węgrzech,.

Nowe oferty Audi na szybko rozwijającym się rynku SUV będą konkurować z ostatnimi modelami niemieckiego rywala BMW, który w 2018 roku dodaje do swojej oferty modele X2 i X7.

- Dodajemy dwa zupełnie nowe modele Q do istniejącej już naszej sieci produkcyjnej, podnoszące konkurencyjność, w niezwykle ważnym segmencie rynku motoryzacyjnego - powiedział Reutersowi, szef produkcji Audi Hubert Waltl.

Niskie koszty pracy

Koszty pracy w przemyśle wytwórczym na Słowacji i na Węgrzech wynosiły odpowiednio 10,70 euro i 8,40 euro na jednego pracownika w 2016 r. To zdecydowanie mniej niż 26,10 euro w Wielkiej Brytanii czy 33,40 euro w Niemczech.

Audi w ubiegłym roku znalazł się na trzecim miejscu (za BMW i Mercedes-Benz), pod względem liczby sprzedanych samochodów luksusowych. Rozbudowa linii produkcji SUV-ów, może również pomóc koncernowi zdobyć rynek w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedaje znacznie mniej samochodów, niż jego dwaj niemieccy konkurenci.

+++

Zobacz też, jakie wyzwania czekają budujących własny biznes w Polsce, w różnych branżach:

Więcej o: