Rząd rozważa podniesienie progów dochodowych w programie 500 plus. Kwota świadczenia bez zmian

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2018 r. koszt programu 500 plus wzrośnie do 24 mld zł. Pierwszych zmian regulujących dostęp do świadczenia możemy się spodziewać od 2019 r.

- Myślę, że koszt programu 500 plus w przyszłym roku będzie wyższy niż w tym, szacuję go na ok. 24 mld zł - powiedziała w środę PAP Biznes minister Rafalska.

To więcej o niemal miliard złotych w porównaniu do wyliczeń na rok bieżący, które wynoszą 23,1 mld zł.

Rafalska dodała, że pierwsze rozmowy z Ministerstwem Finansów dotyczące zapewnienia tych środków w budżecie na 2018 r. rozpoczną się w maju. Wydaje się, że będą miały jedynie charakter formalny, ponieważ ministerstwo finansów po prostu będzie musiało znaleźć pieniądze na flagowy program PiS.

- Te środki się znajdą, nie obawiam się o to. Podobnie jak o finansowanie w tym roku, nawet jeżeli koszt tegoroczny przekroczy zakładane 23,1 mld zł. Są rezerwy - powiedziała minister rodziny.

Przy okazji Rafalska zapowiedziała zmianę, która najbardziej interesuje świadczeniobiorców. Jej resort rozważa wprowadzenie od 2019 roku waloryzacji progu dochodowego branego pod uwagę przy pierwszym dziecku. Wysokości samego świadczenia ma pozostać bez zmian.

- Jeśli będą zmiany to w kryterium na pierwsze dziecko. Zostanie ono podniesione, zgodnie z rosnącymi wynagrodzeniami, aby liczba beneficjentów nie malała. Wysokość świadczenia nie będzie zmieniana, to jest wystarczająca kwota - tłumaczyła minister.

Obecnie obowiązujące kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia również na pierwsze dziecko wynosi 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł, jeżeli jedno dzieci jest niepełnosprawne.

Zobacz też: Schetyna o 500 plus: wzmocnimy program i rozszerzymy wsparcie na pierwsze dziecko

Schetyna o 500 plus: wzmocnimy program i rozszerzymy wsparcie na pierwsze dziecko

Więcej o:
Komentarze (37)
Rząd rozważa podniesienie progów dochodowych w programie 500 plus. Kwota świadczenia bez zmian
Zaloguj się
 • obudz_sie_europo

  Oceniono 14 razy 6

  Ten program był jedyną szansą, aby zwiększyć liczbę pracujących. Spójrzcie na statystyki GUS w w 1990 roku było 17,5 miliona pracujących teraz 2016 r. tylko 14,3 miliona. Jak mamy się wydostać z pułapki średniaka, kiedy powoli nie ma komu pracować?

  Tymczasem wymagań poza kryterium dochodowym nie ma i jest to kryterium negatywne, czyli nie wolno zarabiać za dużo. Pieniądze powinien dostać każdy, ale powinien pracować - poza pewnymi wyjątkami, jak ciężki stan zdrowia, upośledzenie dziecka itp. które powinny umożliwić np. telepracę, w krótzym wymiarze godzin.

  Z czasem stajemy się narodem, w którym praca nie popłaca.

 • arzamas5

  Oceniono 5 razy 5

  A nie można by po prostu zwiększyć ulgi podatkowej na dziecko? Na pierwsze 1000 a na drugie 5000 rocznie. Kto chce poprawić byt swoich dzieci niech po prostu pójdzie do pracy...

 • linda7608

  Oceniono 12 razy 4

  W jezyku PiS konferencja Rafalskiej oznacza: "Na razie wam jeszcze placimy, ale sprobujcie tylko w 2019 zaglosowac na Tuska!!!"

 • iwonazetka

  Oceniono 5 razy 3

  Pewnie że są rezerwy. Wszak do końca marca nasze jaśniepaństwo pożyczyło już połowę tego, co zaplanowało. Mimo REKORDOWYCH ponoć wpływów z VAT. Więc albo to taki rekord jak czarne białe, albo ktoś nas robi w konia.

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 2

  PiS właśnie sposobi nam nowa kastę Polaków 500+. Urocza piątka-dziewiątka bachorów, każde z innym tatusiem i obowiązkowymi wadami wrodzonymi. Oraz 500+ razy 5,6 lub 9, przy szlachetnej paczce i MOPS-ie , rencie babci da się wyżyć nie kalając rąk jakąkolwiek pracą, a te dzieci już od małego roszczeniowe nigdy nie ubrudzą rączek pracą.

 • Andrzej Brzozowski

  Oceniono 6 razy 2

  Pocałuj mnie w dupę Rafalski.W 2019 r moje dzieci będą miały 18 lat.Teraz są największe wydatki na nie,kiedy się uczą i chcą uczyć się dalej.Czy dam radę?Nie wiem.Ale w najbliższe wybory nie będę już taka naiwna!!!

 • kaczkowski12

  Oceniono 8 razy 2

  Jeżeli rząd PiS ma takie rezerwy niech pomysli o pracujących i emerytach,podnosząc kwote wolna od podatku w taki
  sposób aby wszyscy na tym skorzystali.Obecnie nie wierzę tym oszustom,którzy podejmują tylko działania pozorne.
  Nawet 500+ przeprowadzili w taki sposób,że pieniądze idą dla bogaczy gdy biedn i nadal klepią biedę.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 10 razy 2

  Jakie "rezerwy" nma 500+????! Skoro mamy w budżecie blisko 60 mld PLN deficytu??? Rafalska jest oderwana od rzeczywistości!

 • xinfx

  Oceniono 6 razy 2

  Nie będę bulił na 500+ i patologie! je*** pis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX