Spore zaskoczenie. Sprzedaż komputerów wzrosła. Jeden z producentów zyskał 35 proc. Intrygujące szczegóły

Robert Kędzierski
Według najnowszego raportu firmy badawczej IDC sprzedaż komputerów w Europie wzrosła. W przypadku pojedynczych producentów zmiana jest naprawdę duża.

IDC opublikował nowy raport dotyczący rynków PC. Można by po nim spodziewać się tego samego tonu, co przez osiem ostatnich kwartałów. Tymczasem wyniki zaskakują. W Europie sprzedaż komputerów bowiem wzrosła.

Czytaj też: Smartfon zastąpi komputer i 13 innych urządzeń. Oto lista. 

Ogólny wzrost nie jest duży, bo wyniósł zaledwie 1,6 proc. Jeśli jednak rozbijemy go na poszczególnych producentów, robi się ciekawie. Acer zyskał bowiem aż 35,1 proc. Zwiększył sprzedaż z 1,258 do 1,699 ml sztuk i udział w rynku z 7,30 do 9,80 proc. Wyraźne polepszenie koniunktury odczuł też Dell - w porównaniu z zeszłym rokiem urósł niemal o 10 proc. Wyraźny wzrost odnotował też HP - o 4,4 proc, mniejszy Lenovo - o 1,4 proc. 

Sprzedaż PC w EuropieSprzedaż PC w Europie Sprzedaż PC w Europie Fot. IDC/za The Register

W tabeli widoczne są też spadki. W Europie najgorzej poszło Asusowi - stracił 5,3 proc. Pozostali producenci pociągnęli wyniki w dół tracąc łącznie 11 proc. 

The Register zwraca uwagę na intrygujące szczegóły. Wzrost sprzedaży nastąpił we wszystkich segmentach. Komputery kupowali zarówno biznesmeni, studenci i uczniowie, jak i gracze. 

Wzrost sprzedaży komputerów z poziomu 17,13 do 17,40 mln nie wydaje się spektakularny, ale trzeba pamiętać o rynku smartfonów. A ten urósł aż o 6,1 proc. w roku 2016. I tutaj wyniki są ciekawsze, jeśli spojrzeć na nie przez pryzmat poszczególnych rynków.

Sprzedaż smartfonówSprzedaż smartfonów Fot. GFK

Jak informuje GFK w Europie wschodniej i centralnej sprzedaż urządzeń wzrosła aż o 16 proc. 

***

Mazovia w 'Pan Kleks w kosmosie'Mazovia w "Pan Kleks w kosmosie" film "Pan Kleks w kosmosie"

Od XYZ po Mazovię - polskie komputery przed upadkiem Żelaznej kurtyny

Więcej o: