Od początku roku złoty zyskał na wartości wobec euro już 5 proc. To najwięcej spośród innych walut europejskich państw. Wobec amerykańskiego dolara złoty umocnił się już o 9 proc. – to także najlepszy wynik w Europie. Co więcej, na świecie konkurencją dla nas jest tylko meksykańskie peso.
. źródło: investing.com
Ekonomiści oczekują, że ten rajd złotego może być kontynuowany.
"Nadal widzimy duży popyt na złotego" – piszą analitycy z banku Morgan Stanley. "Zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji nie było zaskoczeniem dla rynków, ale było pozytywne dla regionalnych gospodarek wschodzących. Utrzymujemy neutralne nastawienie wobec ich walut, ale oczekujemy, że złoty będzie się na ich tle wybijał".
Analitycy Morgan Stanley zwracają uwagę, że wobec braku zmian stóp procentowych oraz coraz lepszych perspektyw polskiej gospodarki, kurs złotego w najbliższych miesiącach może celować w poziom 4,10 zł za euro (dziś – 4,23 zł). Na to samo zwracają uwagę analitycy mBank Research. „Czynniki ekonomiczne (wzrost) powinny być w średnim terminie pozytywne dla złotego” – piszą.
Z kolei ekonomiści Credit Agricole zauważają, że dla kursu złotego ważna będzie piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję Moody’s. "Zostanie ona ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w kolejnym tygodniu" - zwracają jednak uwagę.Prawdopodobnie żadnych zmian polskiego ratingu nie będzie.
Przypominają też o wyborach parlamentarnych we Francji 11 i 18 czerwca 2017 r. Jedyny opublikowany dotychczas sondaż wskazuje na zwycięstwo partii Emmanuela Macrona Naprzód!, a ogólny rozkład głosów w Zgromadzeniu Narodowym oznaczałby osłabienie nastrojów eurosceptycznych w Europie i malejące zagrożenie dla stabilności wzrostu gospodarczego w krajach UE. Taki scenariusz powinien być pozytywny dla kursu złotego. Prognoza EUR/PLN Credit Agricole na koniec czerwca to 4,23 zł.
+++
ZOBACZ TEŻ: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa