Polska też może zyskać na Macronie. Jak zgodzi się na głębszą integrację eurolandu

Marcin Kaczmarczyk
Nasza gospodarka może zyskać na głębszej integracji strefy euro. Tak twierdzi Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku.

W komentarzu z 9 maja Christoher Dembik napisał kilka słów o polityce zagranicznej Emmanuela Macrona. Zwraca uwagę, że skupia się przede wszystkim na przebudowie UE, zwłaszcza strefy euro. Po zaprzysiężeniu Macron wybierze się w podróż po europejskich stolicach, mającą na celu zachęcenie do wspólnego budżetu eurolandu.

Analityk znanego banku inwestycyjnego nie jest pewny, czy do pogłębienia integracji w strefie euro uda się Macronowi przekonać Niemców – zwłaszcza przed wyborami do Bundestagu. Przewiduje również, co nie jest dla nas zaskoczeniem, że ten pomysł nowego prezydenta Francji nie spotka się z zachwytem w Warszawie.

Nasz rząd, dodajmy, sprzeciwia się wszelkim pomysłom budowy tzw. Europy dwóch prędkości z powodu obaw, że rola Polska zostanie zmarginalizowana, a dodatkowo stracić możemy część dotacji przez to, że pieniądze niektórych członków Unii będą również zasilały w przyszłości nowy budżet strefy euro.

Czytaj więcej: Biznesmeni przesadzają? Inwestowanie w Polsce wcale nie takie trudne, choć polityka przeszkadza.

- Propozycja ta jest jednak z pewnością oryginalnym sposobem rozwiązania wielu problemów gospodarczych i finansowych w strefie euro, takich jak ucieczka kapitału z Włoch i Hiszpanii do Niemiec – twierdzi dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku.

Głębsza integracja w strefie euro to jego zdaniem jedyny sposób na to, aby Unia Europejska i strefa euro efektywniej funkcjonowały. A silniejsza i stabilniejsza Unia i strefa euro jest również korzystna dla polskiej gospodarki. - Z mojego punktu widzenia Polska i wszyscy inni członkowie UE powinni poprzeć propozycję Macrona – kończy swoją myśl Christoher Dembik.

Tekst pochodzi z bloga „Giełda i gospodarka.pl”.

Blumsztajn: Prezydent Macron chce wystawić Polskę na margines. Ale to nie jest jego wybór

Więcej o: