Chcesz się zaciągnąć do Wojsk Obrony Terytorialnej? Możesz jeździć takim pojazdem. Wielka umowa

Ministerstwo Obrony Narodowej, w obecności ministra Antoniego Macierewicza, podpisało umowę ze spółką Jelcz na dostawę 500 samochodów Jelcz 442.32. Mają one być przeznaczone m.in. dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Gwarantowana część kontraktu przewiduje zakup 97 pojazdów za ok. 81,5 mln zł. W umowie jest jednak opcja na kolejne 403 ciężarówki, warta ok. 338,5 mln zł. Łącznie MON może wydać w Jelczu nawet 420 mln zł.

Kontrakt zakłada dostawy w latach 2017-2019, w następujących ilościach:  w 2017 roku 100 samochodów (36 w ramach zamówienia gwarantowanego i 64 w ramach prawa opcji), w 2018 roku 250 sztuk (25 w ramach gwarantowanej części zamówienia i 225 sztuk w ramach prawa opcji), a w 2019 roku 150 sztuk (36 gwarantowane, 114 opcjonalne).

Pojazdy Jelcz 442.32 to ciężarówki o napędzie 4x4, przystosowane do jazdy zarówno po „twardych” drogach jak i w warunkach terenowych. Służą do przewozu m.in. materiałów i przedmiotów niebezpiecznych oraz sprzętu specjalistycznego. Konstrukcja samochodu, po demontażu opończy, pałąków oraz burt, umożliwia zabudowę ławek do przewozu 24 żołnierzy. 

.. źródło: MON

Jak przypomina PAP, pod koniec listopada 2013 r. MON zawarł już umowę, wartą 674 mln zł, na dostawę 910 takich pojazdów w latach 2014-2018. To element wymiany samochodów tej wielkości w wojsku – około dwóch trzecich ma ponad 20 lat.

Spółka Jelcz należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak informuje PGZ, kontrakt podpisany między MON a spółką Jelcz to druga co do wartości umowa w historii Jelcza.

- To zamówienie o kluczowym znaczeniu z perspektywy rozwoju spółki. Tylko raz w historii zakładu udało nam się pozyskać większy kontrakt. Dzięki zamówieniom, jakie w Jelczu składa resort obrony, zapewniamy stabilną pracę setkom pracowników, a także możemy realizować strategię wieloletniego rozwoju fabryki – komentuje Łukasz Dudkowski, Prezes Jelcza.

- Program modernizacji i restrukturyzacji armii jest nastawiony na to, by Polska po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci uzyskała samodzielną możliwość obrony swojego terytorium. Dlatego zwiększamy liczbę żołnierzy, dlatego budujemy obronę terytorialną, dlatego modernizujemy nasze wojsko, dlatego Polacy są gotowi wydawać pieniądze, żeby wreszcie dzieci polskie rodziły się w bezpiecznych rodzinach, żebyśmy mogli żyć w bezpiecznym kraju – mówił podczas podpisania kontraktu szef MON, Antoni Macierewicz.

Przy okazji minister obrony narodowej stawiał Jelcz za wzór dla innych spółek, wytykając im nieterminowość w realizacji zamówień. - Jak mało który zakład dotrzymujecie terminów, a to jest główna bolączka polskiego przemysłu, także niestety polskiego przemysłu obronnego – mówił w Jelczu-Laskowicach Macierewicz.

Więcej o:
Komentarze (192)
Chcesz się zaciągnąć do Wojsk Obrony Terytorialnej? Możesz jeździć takim pojazdem. Wielka umowa
Zaloguj się
 • jeff_podgorski

  Oceniono 36 razy 36

  Tymi Jelczami będą wywozić do obozów pracy (przy wyrębie Puszczy Białowieskiej i przekopywaniu kanałów dla żeglugi śródlądowej) Polaków pojmanych w łapankach po antyrządowych manifestacjach.

 • ar.co

  Oceniono 39 razy 35

  Spokojnie, zaraz się okaże, że nie 97, tylko 7, nie ciężarówek, tylko broszek w kształcie samochodziku, nie z Jelcza, tylko z Chin, i nie dla WOT, tylko dla Szydłowej.

 • leszek.30

  Oceniono 37 razy 25

  Macierewicz rozpieprzył , rozbroił Siły Zbrojne RP , a teraz buduje prywatną armię za miliardy z naszych podatków..!!
  Ci, co mu na to pozwalają; Kaczyński, Duda, Szydło..itd. będą odpowiadać karnie za dewastację Polski,..!!
  Komuniści też mieli swoje OTK {Obrona Terytorialna Kraju} z której wywodziło się wielu funkcjonariuszy MO, ZOMO, SB....Rzesze bandytów, które służyły do likwidowania opozycji..!!!

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 11 razy 9

  A jak tam AFERA ŚMIGŁOWCOWA?
  Dziadzio z USA otrzymuje dostęp do specyfikacji przetargu na zakup śmigłowców wartego 13,5 mld zł, kopiuje i wynosi z MON 21 tys stron specyfikacji przetargowej po czym ... doprowadza do zerwania przetargu. Zamiast śmigłowców MON kupuje 3 samoloty dla VIPów - bez przetargu i w aferalnej atmosferze. Na dodatek te samoloty MON kupuje od firmy, w której dziadzio kiedyś pracował, przepłacając prawie ćwierć miliard dolarów. Dziadzio zwiewa do USA a prokuratura, CBA czy ABW udają że nic się nie stało.
  Republika bananowa w pełnej krasie.

 • czarnyminio

  Oceniono 8 razy 8

  Antek traci formę.Po udanych kontraktach na śmigłowce,drony,rakiety Patriot zagiął parol na ciężarówki.Drżyjcie ciągniki Ursus.Antek idzie po was.Aha.Zapomniałem o zakończonym sukcesem zakupie misiów maskotek w mundurkach Wojska Polskiego.

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 7

  ile świroni za ten kontrakt przytulił?

  chłopaków

 • cah50

  Oceniono 6 razy 6

  Nareszcie ! Myślałem , że dzisiaj nie będzie już nic o Świrze !! Dzień bez Świra dniem straconym !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX