Orlen uruchomił pierwszy punkt tankowania wodoru. Na razie w Niemczech. Za to w Polsce inna nowość

Pierwszy, pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem uruchomił Orlen na swojej stacji w niemieckiej miejscowości Mülheim. Tymczasem w Krakowie i Warszawie od 1 czerwca na wybranych stacjach Orlen będzie można wypożyczyć samochód.

Orlen zdecydowaną większość stacji w Niemczech prowadzi pod marką Star (jest ich już ponad 570). To właśnie na jednej z nich, w Mülheim w zachodniej części kraju, polski koncern uruchomił we wtorek w ramach testów pierwszy punkt tankowania wodoru. Partnerem projektu jest francuska spółka Air Liquide, światowy lider w dziedzinie paliw gazowych, technologii i usług dla przemysłu.

Orlen idzie z wodorem do Niemiec głównie po naukę. „Wejście PKN Orlen w nowy obszar biznesowy ma przynieść cenne doświadczenie na przyszłość, które pomoże w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych na stacjach w Polsce” – czytamy w komunikacie spółki. – Wprowadzanie programów pilotażowych dla różnych technologii pozwala nam zdobywać niezbędne doświadczenie w obszarze infrastruktury, logistyki ale także modelu sprzedażowego czy obsługi klienta. Dzięki temu zyskujemy gotowość do szybkiego reagowania i wychodzenia naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów – komentuje  Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży w PKN Orlen.

Dlaczego akurat wodór? Orlen tłumaczy, że ta technologia jest przyjazna środowisku (z rury wydechowej wydobywają się nie spaliny, a para wodna), samo tankowanie nie trwa długo (mniej niż 5 minut), a na jednym zbiorniku można przejechać nawet 500 km. Słowem – ma przyszłość, a o autach na wodór będziemy słyszeć coraz częściej. Przykładowo, japoński rząd już w zeszłym roku przyjął mapę rozwoju infrastruktury wodorowej. Założono w niej, że do 2020 r. po japońskich drogach będzie jeździło 40 tys. aut na wodór oraz, że powstanie sieć 160 stacji tankowania tego paliwa. Jak wynika z kolei z informacji Pulsu Biznesu, w Niemczech do 2018 r. ma być ok. 50 stacji z punktami tankowania wodoru.

W ramach  współpracy z Teslą Orlen na niektórych swoich stacjach udostępnia też punkty ładowania samochodów na prąd. Takie obiekty znajdują się w Kostomłotach oraz w Katowicach, a także w Niemczech - w Grimmen w Meklemburgii - Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. 

Czytaj też: Z czym kojarzy wam się Schleswig-Holstein? Raczej nie z Orlenem. A to największa spółka w tym landzie

Tymczasem w Polsce – carsharing na Orlenie

Dla Polaków Orlen też przygotował nowość. 1 czerwca, we współpracy z firmą Traficar, koncern uruchomi na wybranych stacjach w Krakowie i Warszawie dedykowane miejsca parkingowe, na którym miłośnicy carsharingu będą mogli wypożyczyć samochód lub go pozostawić. Traficar udostępnia aplikację umożliwiającą krótkoterminowy wynajem aut „na minuty”. Usługa została uruchomiona na rynku polskim w październiku 2016 r.

Więcej o:
Komentarze (20)
Orlen uruchomił pierwszy punkt tankowania wodoru. Na razie w Niemczech. Za to w Polsce inna nowość
Zaloguj się
 • hotin

  Oceniono 5 razy 1

  Bo to jest właśnie GW ,,dobra zmiana" i nic tylko pochwalić wypada wam, ale to jest za trudne dla was.Szkoda.

 • podanyloginjestzajety

  0

  Ciężko dziś kupić nowy samochód (dostawczych już w benzynie nikt nie produkuje) do którego można bezpiecznie i tanio założyć instalację LPG, a co dopiero wodór.

 • radek_sziwa

  0

  Jeszcze dopiszcie ile w Niemczech jest aut na wodór? 2? 4? Czy może 10?

 • deszczpluszczewpuszczy

  Oceniono 2 razy 0

  A kiedy w Polsce promowanie automatycznych skrzyni biegów na miasto? :) Samochody z automatem to duużo szybsze ruszanie na światłach oraz szybsze płynne pokonywanie skrzyżowań i dzięki temu mogą w pewnym stopniu przyczyniać się do redukcji korków, zwłaszcza w dużych miastach. Kiedy stoję pierwszy na światłach i zaświeca się zielone, to zawsze daleko w tyle widzę w lusterku dopiero zbierające się auta. Natomiast kiedy jestem któryś tam w ogonku, to zawsze szlag mnie trafia. W każdym cyklu świateł mogłoby przejechać sporo aut więcej. Oczywiście żaden automat nie pomoże przy mało rozgarniętych kierowcach, ale jednak poprawa byłaby znaczna, gdyby ludzie przestali się bać tych skrzyń. Już nie piszę o komforcie jazdy automatem w miejskich korkach...

 • invest_pl

  0

  STAR a nie Orlen pragnę zauważyć...

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 0

  Ja się już nie boję bo swoje lata mam, więc nie dożyję.

  Ale szkoda mi młodszego pokolenia, które za kilka lat zacznie masowo ginąć w wylatujących w powietrze powypadkowych samochodach "na wodór", ściąganych z Niemiec pod hasłem: "jak Niemiec sprzedawał, to płakał"
  i remontowanych przez wiejskich "mechaników" samouków w stodołach. :-(

 • szejski

  Oceniono 4 razy 0

  Rozpoczęcie od Niemiec nie dziwi - kraj ten ma bogate doświadczenia w napełnianiu pojazdów wodorem, choć do tej pory były to raczej pojazdy latające niż jeżdżące...

 • wagadudu

  Oceniono 3 razy -1

  Niech otworzą stację w Smoleńsku z helem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX