Orlen uruchomił pierwszy punkt tankowania wodoru. Na razie w Niemczech. Za to w Polsce inna nowość

Pierwszy, pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem uruchomił Orlen na swojej stacji w niemieckiej miejscowości Mülheim. Tymczasem w Krakowie i Warszawie od 1 czerwca na wybranych stacjach Orlen będzie można wypożyczyć samochód.

Orlen zdecydowaną większość stacji w Niemczech prowadzi pod marką Star (jest ich już ponad 570). To właśnie na jednej z nich, w Mülheim w zachodniej części kraju, polski koncern uruchomił we wtorek w ramach testów pierwszy punkt tankowania wodoru. Partnerem projektu jest francuska spółka Air Liquide, światowy lider w dziedzinie paliw gazowych, technologii i usług dla przemysłu.

Orlen idzie z wodorem do Niemiec głównie po naukę. „Wejście PKN Orlen w nowy obszar biznesowy ma przynieść cenne doświadczenie na przyszłość, które pomoże w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych na stacjach w Polsce” – czytamy w komunikacie spółki. – Wprowadzanie programów pilotażowych dla różnych technologii pozwala nam zdobywać niezbędne doświadczenie w obszarze infrastruktury, logistyki ale także modelu sprzedażowego czy obsługi klienta. Dzięki temu zyskujemy gotowość do szybkiego reagowania i wychodzenia naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów – komentuje  Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży w PKN Orlen.

Dlaczego akurat wodór? Orlen tłumaczy, że ta technologia jest przyjazna środowisku (z rury wydechowej wydobywają się nie spaliny, a para wodna), samo tankowanie nie trwa długo (mniej niż 5 minut), a na jednym zbiorniku można przejechać nawet 500 km. Słowem – ma przyszłość, a o autach na wodór będziemy słyszeć coraz częściej. Przykładowo, japoński rząd już w zeszłym roku przyjął mapę rozwoju infrastruktury wodorowej. Założono w niej, że do 2020 r. po japońskich drogach będzie jeździło 40 tys. aut na wodór oraz, że powstanie sieć 160 stacji tankowania tego paliwa. Jak wynika z kolei z informacji Pulsu Biznesu, w Niemczech do 2018 r. ma być ok. 50 stacji z punktami tankowania wodoru.

W ramach  współpracy z Teslą Orlen na niektórych swoich stacjach udostępnia też punkty ładowania samochodów na prąd. Takie obiekty znajdują się w Kostomłotach oraz w Katowicach, a także w Niemczech - w Grimmen w Meklemburgii - Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. 

Czytaj też: Z czym kojarzy wam się Schleswig-Holstein? Raczej nie z Orlenem. A to największa spółka w tym landzie

Tymczasem w Polsce – carsharing na Orlenie

Dla Polaków Orlen też przygotował nowość. 1 czerwca, we współpracy z firmą Traficar, koncern uruchomi na wybranych stacjach w Krakowie i Warszawie dedykowane miejsca parkingowe, na którym miłośnicy carsharingu będą mogli wypożyczyć samochód lub go pozostawić. Traficar udostępnia aplikację umożliwiającą krótkoterminowy wynajem aut „na minuty”. Usługa została uruchomiona na rynku polskim w październiku 2016 r.