Nowe zasady abonamentu coraz bliżej. Rząd przyjął projekt Glińskiego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych - poinformowała Kancelaria Premiera. Teraz projektem zajmie się Sejm, prawdopodobnie już w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

Nowelizacja ustawy o abonamencie zakłada m.in. domniemanie, że odbiorca płatnej telewizji posiada telewizor. Nakłada na operatorów kablówek i platform satelitarnych obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej (czyli tzw. operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe) informacji o swoich klientach - o wszystkich zawartych i zawieranych umowach. Daje też możliwość rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego u dostawcy usług płatnej telewizji.

Na nic zdały się apele i groźby ze strony operatorów. Przykładowo, Cyfrowy Polsat pisał w swoim oświadczeniu, że uznaje kwestię przekazywania danych klientów Poczcie za „niezgodną z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa”.

Rządowi zależy na czasie. - Teraz chcemy ratować sytuację obecną, bo jest coraz bardziej krytyczna, i uszczelnić obecny system prawny - mówił niedawno wiceminister kultury Jarosław Sellin. W przyszłym roku ma zostać zaproponowany zupełnie nowy model poboru abonamentu, prawdopodobnie połączony z podatkiem PIT.

Warto przypomnieć, że projekt zakłada też m.in. umorzenie postępowań egzekucyjnych dotyczących niezapłaconego abonamentu i niewszczynanie nowych egzekucji w przypadku zaległości sprzed wejścia w życie ustawy. Niestety, Ministerstwo Kultury wycofało się ostatnio z pierwotnych zapisów, zakładających bezwarunkową abolicję. Według nowych zasad, przyjętych właśnie przez rząd, abolicja ma objąć wyłącznie osoby, które nie później niż po trzech miesiącach od dnia, w którym ustawa zacznie funkcjonować, zarejestrują swój telewizor i radio, a następnie zapłacą abonament za min. 6 miesięcy z góry (liczone od dnia wejścia w życie ustawy).

Czytaj więcej: Nie będzie odpuszczenia niezapłaconego abonamentu dla wszystkich. Ministerstwo Kultury posłuchało Kurskiego

Opłata abonamentowa za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi obecnie 22,70 zł miesięcznie.

Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie podlegała „karze” w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej, czyli 681 zł.

Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu od posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, jedynie niewielka część gospodarstw domowych i przedsiębiorców (odpowiednio: ok. 13 proc. i ok. 12 proc.) płaci abonament. W efekcie, działalność misyjna radiofonii publicznej finansowana jest w ok. 60-80 proc. z abonamentu, zaś koszty misji TVP (w latach 2014-2015) – jedynie w ok. 30 proc.

- informuje Kancelaria Premiera.

Więcej o: