Polacy wydali 500 plus na wszystko po trochu. GUS prześwietlił nasze wydatki

Zgodnie z przewidywaniami 500 plus rozeszło się na tzw. życie. Na dodatek w innych proporcjach, niż lubiliśmy deklarować w badaniach. Z najnowszych danych GUS wynika, że rodziny otrzymujące świadczenie chętniej kupowały ubrania, jedzenie czy bilety do kina niż inwestowały w edukację.

GUS zbadał sytuację gospodarstw domowych w 2016 r. W tym roku zrobił to wyjątkowo dokładnie, ze względu na uruchomienie od kwietnia programu "500 plus". Wnioski?

- 2016 r. wystąpiła wyraźna poprawa sytuacji materialnej wszystkich grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych w Polsce - czytamy w opracowaniu.

Poziom przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę wyniósł w 2016 r. 1475 zł i był realnie wyższy o 7 proc. od dochodu z roku 2015 (w 2015 r. wzrost realny wyniósł 4,3 proc.).

Ogólnie mieliśmy więcej pieniędzy, więc więcej ich wydawaliśmy, a mimo to każdemu w portfelu zostało trochę wolnej gotówki.

Dane GUSDane GUS 

Nie jest to wniosek zaskakujący, ponieważ w tym czasie wpompowano w prywatne kieszenie ponad 17 mld zł (tyle od kwietnia do końca roku kosztowało "500 plus") oraz znacząco poprawiła się sytuacja na rynku pracy. W styczniu średnia krajowa wyniosła 4635 zł i była najwyższa w historii.

Na co wydaliśmy "500 plus"?

W rodzinach, które pobierały świadczenie, przeciętne miesięczne wydatki na osobę wyniosły 880 zł. Z tej kwoty najwięcej, bo aż 25,1 proc. zajmowała żywność i napoje bezalkoholowe. Gospodarstwa domowe, które "500 plus" nie dostawały, wydawały na ten cel 23,6 proc. Sporo szło też na mieszkanie i rachunki, transport, rozrywkę, zdrowie oraz odzież i obuwie.

Dane GUSDane GUS 

Różnice w proporcjach wydatków między gospodarstwami pobierającymi i niepobierającymi świadczenie są stosunkowo niewielkie. Dziwi na przykład, jak niewielki procent wydatków w domach z dziećmi stanowi edukacja. Operując na średnich wyliczonych przez GUS - 1,6 proc. z 880 zł to nieco ponad 14 zł miesięcznie. Za tę kwotę można kupić opakowanie plasteliny i zeszyt, ale ciężko opłacić np. korepetycje. 

Tymczasem w badaniach opartych na deklaracjach większość ankietowanych zapewniała, że w pierwszej kolejności świadczenie wydaje bądź wyda na kształcenie dzieci.

Wydatki z 500 plusWydatki z 500 plus źródło: badanie TNS dla ZBP

przeznaczenie środków 500 plusprzeznaczenie środków 500 plus źródło: badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' zrealizowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH

Więcej o: