Oto na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus. Wcale nie samochody i podróże

Jak wynika z sondażu TNS Polska dla Związku Banków Polskich, Polacy najczęściej środki z programu 500 plus przeznaczają na edukację oraz wydatki bieżące. W znacznie mniejszym stopniu pieniądze idą np. na podróże czy samochody.

 

Wydatki z 500 plusWydatki z 500 plus źródło: badanie TNS dla ZBP

Te dane są spójne z innym niedawnym badaniem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarki SGH, gdzie królowały deklaracje wydatków na żywność i ubrania, oraz na opłaty związane z edukacją czy zajęciami dodatkowymi dla dzieci.

Przeznaczenie środków z 500 plusPrzeznaczenie środków z 500 plus źródło: badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' zrealizowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH

 

przeznaczenie środków 500 plusprzeznaczenie środków 500 plus źródło: badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' zrealizowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH

Oba badania pokazują, że w dużym mniejszym stopniu pieniądze z programu idą na remonty domów, samochody czy spłaty kredytów. Przynajmniej na poziomie deklaracji.

Oczywiście deklaracje w podobnych badaniach oznaczają bardziej „jakie wydatki respondent poczynił, a których w jego opinii bez 500 zł na dziecko nie zrealizowałby”. Pieniądze z 500 plus nie są przecież znaczone, więc nie można dokładnie powiedzieć, na co się rozchodzą.

Czytaj też: Rodzina 500 plus: Polaków niewiele przybędzie, ale za to życie staje się bardziej znośne

Ile z tego oszczędzamy?

Jak wynika z badania TNS dla ZBP, co najmniej połowa gospodarstw domowych nie wydaje wszystkiego z 500 plus. Trudno tę grupę traktować jednak jako planowo budującą pewne zaplecze finansowe dzięki rządowemu wsparciu.

W badaniu KPF i IRG SGH mniej więcej co szósty beneficjent programu zadeklarował, że przeznacza środki na zwiększenie oszczędności. I zapewne taka jest obecnie w Polsce skala osób świadomie odkładających choćby część pieniędzy z 500 plus. To do tej grupy przede wszystkim kierowana jest m.in. oferta „rodzinnych obligacji skarbowych”, które od października będzie emitować ministerstwo finansów.

Oszczędności z 500 plusOszczędności z 500 plus źródło: badanie TNS dla ZBP

 

Czytaj więcej: Buty, ubrania, RTV i AGD kupujemy na potęgę. W końcu mamy efekt 500 plus w gospodarce?

 

Komentarze (111)
Oto na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus. Wcale nie samochody i podróże
Zaloguj się
 • eco82

  Oceniono 40 razy 26

  Na pewno piją za te pieniądze droga gazeto. Polacy się nie.edukuja, tylko alkoholizuja.
  Oglosiliscie to pół roku temu i tego się trzymajcie.

 • drankas

  Oceniono 34 razy 20

  No przecież się nikt nie przyzna. Po prostu przedtem wydawali ^swoje^ 500 na edukację a teraz wydają 500 plus a ^swoje ^ idzie na coś innego

 • gdziekucharek6

  Oceniono 15 razy 11

  Dziennikarz po prostu nie rozumie danych które opisuje. Przecież wydatki na edukacje są w danych "na co bym wydał" czyli leżą w sferze życzeń, są to oczywiście pobożne zyczenia, bo na prawde wydatki idą (i pójdą) na jedzenie i ubranie, o czym mówi pierwsza tabelka.

 • tw_dyrektor

  Oceniono 17 razy 5

  tere-fere...
  przecież nikt nie przyzna się ankieterowi w policyjnym państwie, że środki z 500+ wydaje niezgodnie z ich przeznaczaniem bo przecież mogą gotówkę zamienić na talony i kupienie wódki wyjdzie już drożej (bo po zaniżonej cenie trzeba będzie najpierw opylić talon).

 • strzykwa5

  Oceniono 6 razy 4

  Polacy od zawsze kłamią w ankietach ( patrz ankiety na temat seksu oraz pracy ). Kto wyjdzie na miasto od razu widzi, że od kilku miesięcy zrobił się trzykrotnie większy tłok w Biedronce oraz dwukrotnie większy ruch na ulicach ( szczególnie pojazdy 15 +, za 2- 3 tys PLN ). Nie bardzo widzę natomiast efekty wydatków na edukację.

 • prelude93

  Oceniono 5 razy 3

  To juz nie na wodke???

 • baby1

  Oceniono 5 razy 3

  Na edukację? Czyją? 12x500=6000 zł. Już widzę te wydatki na edukację w grupie 50% pobierających dodatek. Myślicie, że nagle wszyscy wysłali swoje dzieci na korepetycje z angielskiego i matematyki?

 • qrczakoff

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawi mnie ilu z odbiorców tego programu faktycznie wydaje te 500 zł jako osobny budżet, a ile po prostu dorzuca całej puli i tym gospodaruje. Ja tam na przykład nie jestem w stanie określić, czy prąd opłaciłem z 500+, a na buty dla dziecka dałem z pensji.

 • szlajus

  Oceniono 2 razy 2

  Deklaracje i rzeczywistość...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX