Oto na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus. Wcale nie samochody i podróże

Jak wynika z sondażu TNS Polska dla Związku Banków Polskich, Polacy najczęściej środki z programu 500 plus przeznaczają na edukację oraz wydatki bieżące. W znacznie mniejszym stopniu pieniądze idą np. na podróże czy samochody.

 

Wydatki z 500 plusWydatki z 500 plus źródło: badanie TNS dla ZBP

Te dane są spójne z innym niedawnym badaniem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarki SGH, gdzie królowały deklaracje wydatków na żywność i ubrania, oraz na opłaty związane z edukacją czy zajęciami dodatkowymi dla dzieci.

Przeznaczenie środków z 500 plusPrzeznaczenie środków z 500 plus źródło: badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' zrealizowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH

 

przeznaczenie środków 500 plusprzeznaczenie środków 500 plus źródło: badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' zrealizowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH

Oba badania pokazują, że w dużym mniejszym stopniu pieniądze z programu idą na remonty domów, samochody czy spłaty kredytów. Przynajmniej na poziomie deklaracji.

Oczywiście deklaracje w podobnych badaniach oznaczają bardziej „jakie wydatki respondent poczynił, a których w jego opinii bez 500 zł na dziecko nie zrealizowałby”. Pieniądze z 500 plus nie są przecież znaczone, więc nie można dokładnie powiedzieć, na co się rozchodzą.

Czytaj też: Rodzina 500 plus: Polaków niewiele przybędzie, ale za to życie staje się bardziej znośne

Ile z tego oszczędzamy?

Jak wynika z badania TNS dla ZBP, co najmniej połowa gospodarstw domowych nie wydaje wszystkiego z 500 plus. Trudno tę grupę traktować jednak jako planowo budującą pewne zaplecze finansowe dzięki rządowemu wsparciu.

W badaniu KPF i IRG SGH mniej więcej co szósty beneficjent programu zadeklarował, że przeznacza środki na zwiększenie oszczędności. I zapewne taka jest obecnie w Polsce skala osób świadomie odkładających choćby część pieniędzy z 500 plus. To do tej grupy przede wszystkim kierowana jest m.in. oferta „rodzinnych obligacji skarbowych”, które od października będzie emitować ministerstwo finansów.

Oszczędności z 500 plusOszczędności z 500 plus źródło: badanie TNS dla ZBP

 

Czytaj więcej: Buty, ubrania, RTV i AGD kupujemy na potęgę. W końcu mamy efekt 500 plus w gospodarce?