Kurski widzi, co oglądają abonenci Netii. Podobno "porażająco" więcej TVP niż dotychczas podawano

Jak poinformował prezes TVP Jacek Kurski, Telewizja Polska na mocy umowy z Netią otrzymuje od tego operatora telekomunikacyjnego informacje dane o oglądalności wśród jego klientów. Mają być one "porażająco" sprzeczne ze wskazaniami Nielsen.

Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisja Kultury i Środków Przekazu prezes TVP Jacek Kurski poinformował, że niebawem przedstawi dowody na to, że pomiary telemetryczne „drastycznie” zaniżają oglądalność telewizji publicznej. To oczywiście kolejny odcinek dezaprobaty prezesa TVP dla wyników oglądalności przedstawianych przez firmę Nielsen Audience Measurement.

- Udało nam się dostać do danych z oglądu rzeczywistego zachowania 0,5 mln widzów jednej z ważnych sieci kablowych ogólnopolskich – mówił Kurski. Później ujawnił jednak, że chodzi o Netię, z którą TVP podpisała list intencyjny. – To nasz partner. Współpraca z nim jest trwała, strukturalna. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli pokazać telewizji publicznej wyniki, które same w sobie nie są jeszcze autoryzowanym pomiarem, ale bardzo dużo mówi o tym, jak dotychczasowy pomiar Nielsena nie odpowiada rzeczywistości – mówił prezes TVP.

- Do tej pory nikt nie widział człowieka z panelu Nielsena, to trochę jak yeti – stwierdził Kurski dodając, że przypomina sobie jedną osobę, która na manifestacji KOD ujawniła, że uczestniczy w panelu Nielsen, ale nie ogląda TVP.

- Nie badamy tak jak Nielsen 1400 czy 1800 gospodarstw skoncentrowanych w Warszawie, wielkich miastach i na obrzeżach wielkich miast, ale mamy wgląd do 190 tys. gospodarstw domowych, w których jest ok. 500-510 tys. realnych, rzeczywistych widzów. Wyniki z tego są porażająco sprzeczne, szokująco inne [w porównaniu do danych Nielsen – przyp.red.] – komentował Kurski wyniki oglądalności od Netii.

Fragment obrad, podczas którego prezes Kurski mówi o współpracy z Netią, jest dostępny na nagraniu na stronie internetowej Sejmu (ok. 13:22, potem ok. 14:48).

Jak wynika z ostatniego raportu kwartalnego Netii, na dzień 31 marca 2017 r. Netia miała 184,4 tys. aktywnych klientów usług telewizyjnych. To pokrywa się z liczbami podanymi przez Kurskiego.

Poprosiliśmy o komentarz biuro prasowe Netii. Rzecznik operatora potwierdził, że Netia posiada prototypowe narzędzie, analizujące zanonimizowane dane o oglądalności poszczególnych kanałów dostarczanych abonentom. Nie ujawnia jednak szczegółów współpracy z TVP.

Poniżej pełne oświadczenie Netii:

Netia posiada prototypowe narzędzie, analizujące zanonimizowane dane o oglądalności poszczególnych kanałów TV, dostarczanych naszym abonentom. Narzędzie to powstało z myślą o doskonaleniu naszej unikatowej oferty programowej. Dzięki nowoczesnej technologii dostarczania sygnału TV Netia dysponuje znaczącą przewagą nad konkurencją w tym zakresie i chcemy tę przewagę wykorzystać z korzyścią dla naszych klientów. Widzimy również szansę na polepszenie oferty programowej i optymalizację czasu reklamowego przez samych nadawców, zwłaszcza kanałów tematycznych. 
Więcej o:
Komentarze (122)
Kurski widzi, co oglądają abonenci Netii. Podobno "porażająco" więcej TVP niż dotychczas podawano
Zaloguj się
 • Łukasz L

  Oceniono 73 razy 35

  Zakodujcie to publiczne goowno i bedzie po sprawie.
  Wtedy Panie Kurski okaże się, jaką macie oglądalność.

  Kto chce oglądać gadzinówkę - płaci. Wolny rynek. Proste?

 • maciej_aszek

  Oceniono 70 razy 32

  Kurski Jacek, kłamca, czlowiek bez kręgosłupa moralnego.
  TVP to teraz tylko i wyłącznie pisowska szczczekaczka. Ja nie ciemny lud, tego goowna nie kupuję.

 • sigit

  Oceniono 9 razy 9

  FU Netia

 • krzepki.harry

  Oceniono 8 razy 8

  Od dziś wiadomo, że przyzwoici ludzie nie zawierają umów z Netią, a stare, po terminie, wypowiadają. Przyjaciel naszego wroga naszym wrogiem :)

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 5 razy 5

  Dane są prawdziwe ale wystarczy zobaczyć jakie kanały są dostępne na netii zwłaszcza w pakiecie start tam praktycznie jedynie kanały TVP dadzą się oglądać. Pomiar Netii nie jest transparentny dla ogółu widzów.

 • bart5554

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie bardziej skandaliczne jest zachowanie Kurskiego w sprawie Witolda Gadowskiego i zakaz zapraszania dziennikarza do TVP. Podobno Kurski zdementował aczkolwkiek moje, subiektywne wrażenie jest takie, że prezes TVP kłamie. To, że miał wilczy bilet od PO-PSL jest oczywiste. Ale że PiS robi to samo.....

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 8 razy 4

  Jakie to ma znaczenie... Kurski, Adrian, prezes, Misiewicz, czy inni ... i tak mają większość i robią co chcą. Czy to się mi podoba czy nie, mają ponad 30% poparcie (ku mojemu zdziwieniu). Zacznijcie edukować społeczeństwo. Potencjalna elyta - np dziennikarze - nie potrafią poprawnie używać języka polskiego.

 • re_x

  Oceniono 5 razy 3

  uśmiałem się do łez!prototypowe , tajemnicze narzędzie Netii- normalnie powinni opatentować streaming...ooo....sorry - internet już wymyślono wcześniej od Netii!jakie to "cudowne" narzędzie? wielkość downloadu?!Netia jest providerem - owszem widzi dokładnie co kto ogląda w jej telewizji...wystarczy ustawić kanał TVP jako pierwszy- przy każdym włączeniu cudownego dekodera Netii każdy "ogląda" TVP ...zanim zmieni na inny kanał..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX