Rusza budowa fabryki Mercedesa w Polsce. Blisko 500 nowych miejsc pracy

Już 19 czerwca br. ruszy budowa pierwszej w naszym kraju fabryki silników Mercedes-Benz. Koncern Daimler AG zainwestuje w nią ponad 2 mld złotych.

Inwestycja niemieckiego koncernu planowa jest już od ponad roku. Daimler AG zamierza uruchomić fabrykę silników do Mercedesów w dolnośląskim Jaworze na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kamień węgielny pod nią ma zostać wkopany 19 czerwca br. 

Fabryka ma zacząć działać już w 2019 roku. W Jaworze produkowane będą zaawansowane czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne, które mają trafić do samochodów osobowych marki Mercedes-Benz. Nowa fabryka ma łączyć w sobie nowoczesne standardy branży motoryzacyjnej z "Przemysłem 4.0", czyli daleko idąca robotyzacją i automatyzacją pracy.

Koncern Daimler AG wyda na nią około 500 mln euro, a pracę w niej ma znaleźć nawet do 500 osób. Na uroczystości wkopania kamienia węgielnego mają być przedstawiciele koncernu, władz lokalnych oraz rządu. 

 
Więcej o:
Komentarze (49)
Rusza budowa fabryki Mercedesa w Polsce. Blisko 500 nowych miejsc pracy
Zaloguj się
 • dobiik

  Oceniono 10 razy 6

  Ogolnie na forum jest bardzo duza hipokryzja.
  Buduja fabryke ZLE, bo Polska jest montownia.
  Buduja fabryke gdzies indziej niz w Polsce (wybrali Slowacje/Wegry), jeszcze gorzej bo polska nie umie stworzyc warunkow dla przedsiebiorcow +wina rzadu.

 • jedenzero84

  Oceniono 15 razy 5

  Kolejne małe chiny w Polsce. 1600 + premia regulaminowa i na pranie. Jak zachoruje lub coś spieprzysz to po premii

 • qwardian

  Oceniono 18 razy 4

  Najlepiej ciągnąć tysiąc Ojro z socjału, to pomysł na życie Ibn Myhnyka z Czerskiej...

 • volongoto41

  Oceniono 6 razy 2

  Pacz Pan!
  Staliśmy się zagłębiem taniej siły roboczej, najlepszą montownią Europy. Nie ma już inteligencji, zniszczono edukację i kulturę, wymuszono milczenie na temat wyzysku i upodlenia pracowników. Zwyrodnieniem jest normą. To nasza współczesna, narodowa tragedia....Polacy zostali mistrzami w przykręcaniu śrubek...

 • antoniferdynand

  Oceniono 1 raz 1

  W perspektywie elektrycznych samochodów (w tym 1 mln. szt. Morawieckiego) jak znalazł...

 • januszz4

  0

  Silniki spalinowe niedługo będą już w odwrocie. I to szybciej niż nam się to wydaje. Dlatego ta fabryka za jakiś czas będzie przestawiać się na produkcję nowych rodzajów napędu. W ten sposób będą u nas wdrażane najnowsze technologie potrzebne przy takiej produkcji .

 • krzysiozboj

  0

  Samochodówka jest przerabiana od dawna na Słowacji. I jej bilans dla gospodarki jest zdecydowanie dodatni. Nie niszczy niczego lokalnie, tak jak niszczyły sklepy wielkopowierzchniowe, czy niektóre koncerny/korporacje wchodzące ze swoim towarem, gdy na rynku lokalnym był już własny. Sam zakład też może cudem dla budżetu czy lokalnej ludności nie będzie. Ale 1 miejsce pracy w takim zakładzie generuje 3-5 wokół zakładu, to tutaj stanowi najwiekszą wartość dodaną. Potrzeba jakichś poddostawców, tzreba dowieźć pracowników, nakarmić, któregoś przenocować etc.

 • wuetend

  0

  Co powstanie?
  Powstanie projekt, który przyniesie wiodącym akcjonariuszom w ciągu 5 najbliższych lat yield rzędu 5-7% i CAGR 3-5%.

 • ryste

  0

  Nudne to. Porno chatki reklamowane przez gazetę.pl są ciekawsze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX