Rusza kluczowy przetarg na budowę newralgicznego odcinka ekspresówki S1

Robert Kędzierski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o rozpoczęciu ważnego przetargu. Przybliża budowę ekspresówki kluczowej dla mieszkańców południa oraz wszystkich podróżujących do Czech.

GDDKiA rozpoczyna przetarg na opracowanie Koncepcji Programowej dla Budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Firmy, które chcą podjąć się tego zadania mają czas do 20 lipca na składanie ofert. 

Czytaj też: Zdziwisz się jak wiele dróg buduje się dziś w Polsce. Zmienią sposób podróżowania po kraju. 

Decyzja Dyrekcji przybliża moment oddania do użytku kluczowej dla mieszkańców południa, a także wszystkich podróżujących do Czech, ekspresówki. Budowany odcinek, liczący 39,7 km, jest najdłuższym brakującym fragmentem S1. Elementem inwestycji są tak newralgiczne miejsca jak obwodnica Oświęcimia (9,9 km) i Bierunia (4,1 km). 

Droga ekspresowa S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej to jeden z czterech odcinków drogi ekspresowej S1 przeznaczonych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.  

GDDKiA ogłosiła postepowanie przetargowe na opracowanie Koncepcji Programowej dla Budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-BiałejGDDKiA ogłosiła postepowanie przetargowe na opracowanie Koncepcji Programowej dla Budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej Fot. GDDKiA

Rządowy program zakłada również budowę wysuniętego najdalej na północ odcinka Lotnisko – Podwarpie, który wzbogaci się na całej swojej długości o drugą jezdnię. Śladem istniejącej DK1 zostanie zaś poprowadzony 7,7-kilometrowy fragment od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. Nowy przebieg będzie miało również tzw. obejście Węgierskiej Górki, czyli odcinek Węgierska Górka – Milówka, w ciągu dawnej drogi krajowej DK69, o długości 8,5 km. - wyjaśnia GDDKiA.

Realizacja przetargu zajmie 21 miesięcy. 

Ponad tysiąc kilometrów dróg w budowie

Według wyliczeń resortu, obecnie w realizacji jest (łącznie planowanymi do oddania w tym roku) ponad 1300 km odcinków dróg (chodzi o prace projektowe i budowlane). Dla 700 km kolejnych odcinków prowadzone są postępowania na wybór wykonawców – podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Mapę wszystkich planowanych do 2023 roku inwestycji drogowych można zobaczyć tutaj.

Więcej o: