Prezydent stolicy ma prezent dla kierowców. Warszawa zbuduje 10 parkingów podziemnych

W ciągu najbliższych kilku lat w Warszawie za 200 mln złotych ma powstać 10 parkingów podziemnych. Program ich budowy Rada Warszawy ma przyjąć już w czwartek.

- Zawsze będą osoby, które będą jeździły samochodami, w związku z czym będą potrzebowały parkingów - powiedziała na konferencji w stołecznym ratuszu we wtorek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem kierowcy również są mieszkańcami Warszawy tak samo jak piesi czy rowerzyści, parkingi są więc potrzebne.

Miasto zamierza więc ich zbudować 10 – łącznie na ponad 2 tys. samochodów. Cały program ich budowy ma kosztować 200 mln zł, z czego na początek wydanych ma być 20 mln zł. Konieczną tutaj decyzję o tym pierwszym wydatku radni Warszawy mają podjąć już w czwartek.

Pierwszy parking w ramach nowego programu ma powstać na Woli, przy ul. Chłodnej pod boiskiem szkolnym - pomieści 225 aut. Jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do jego budowy. Drugi parking podziemny powstanie na terenie między jezdnią ul. Rzymowskiego a Orzycką, przy skrzyżowaniu z ul. Gotarda na Mokotowie. Na razie tyle – o innych lokalizacjach urzędnicy nic nie wspomnieli na konferencji.

Program przewidujący budowę 10 parkingów podziemnych jest uzupełnieniem programu parkingowego dla Warszawy. Miasto zamierza zbudować także - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - parkingi podziemne na pl. Powstańców Warszawy i pl. Wilsona. W tym roku mają zostać podpisane stosowne umowy, najpóźniej za dwa lata ruszy ich budowa.