Nokia dostarczy szerokopasmowy internet do domów i szkół w 13 regionach Polski

Ogłoszony przez polski rząd przetarg na projekt, budowę i obsługę zaawansowanych sieci światłowodowych w regionach Polski ze słabą infrastrukturą internetową wygrały Nokia i fundusz Infracapital, będący infrastrukturalną częścią M&G Investments. Przewidywane nakłady finansowe na realizację projektu to około 300 mln euro.

Projekt obejmie swoim zasięgiem 400 tys. domów i około 2,5 tys. szkół w województwach łódzkim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W dużej mierze chodzi o tereny wiejskie centralnej i północnej Polski o słabszej infrastrukturze internetowej.

Sieci światłowodowe budowane przez Nokię oparte są na technologii GPON. Umożliwiają doprowadzenie łącza internetowego o prędkości 100 megabitów na sekundę (Mb/s). Samą sprzedażą i świadczeniem usług zajmą się już dostawcy detaliczni. Sieci mają bowiem funkcjonować w modelu biznesowym zakładającym otwarty dostęp.

Inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji jest elementem programu Europejska Agenda Cyfrowa 2020. Jego założeniem jest objęcie wszystkich obywateli UE dostępem do szerokopasmowego internetu o prędkości minimum 30 Mb/s do 2020 roku. Ponadto w ramach tego programu określono, że za 3 lata połowa mieszkańców Unii Europejskiej powinna mieć dostęp do internetu o prędkości pobierania danych co najmniej 100 Mb/s.

Czytaj też: Unia Europejska wyłoży 120 mln euro na darmowe hotspoty Wi-Fi. Osiągnięto porozumienie

Umowa obejmująca budowę sieci światłowodowych w 12 regionach została uroczyście podpisana w Warszawie. Obie spółki planują dołączenie ostatniego 13 regionu jeszcze w lipcu. Łączy koszt realizacji projektu wyniesie około 300 mln euro i zostanie częściowo sfinansowany ze środków unijnych.

Więcej o: