Twórca Alior Banku żegna się z nim definitywnie. Sprzedaje wszystkie akcje banku, które posiadał

Marcin Kaczmarczyk
Wojciech Sobieraj, twórca i prezes Alior Banku, pożegnał się właśnie bardzo zdecydowanie z instytucją, którą opuści za kilka dni. Od ostatniego piątku do środy sprzedał wszystkie akcje Alior Banku, które posiadał.

W wymaganym przez prawo piśmie Wojciech Sobieraj poinformował o sprzedaży ponad 435 tys. akcji Alior Banku w cenie 60,49 zł. Za akcje jeden z najbardziej znanych menedżerów w polskiej bankowości zainkasował 26,33 mln zł.

Sporo, ale pamiętajmy, że ten bank powstał w dużym stopniu dzięki niemałym talentom i pracy odchodzącego prezesa, a poza tym pakiet akcji, które miał Wojciech Sobieraj, prezentuje się bardzo skromnie w porównaniu do liczby wszystkich akcji Aliora i jego kapitalizacji. Jest ich ponad 129 mln a wartość rynkowa banku dobija do 8 mld zł.

Komunikat o sprzedaży akcji przez Wojciecha Sobieraja został opublikowany w środę wieczorem. I dopiero w czwartek inwestorzy mogli na nią zareagować. I sądząc po notowaniach banku, nie są z niej zadowoleni – akcje instytucji finansowej kontrolowanej teraz przez państwo za pośrednictwem PZU tuż przed zamknięciem sesji giełdowej w czwartek traciły ponad 2 proc.

Tanieją zresztą od pewnego czasu. Od chwili, gdy prezes Alioru poinformował o tym, że nie zamierza ubiegać się ponownie o ten fotel potaniały ponad 8 proc. – około 10 zł. A słaby był też maj – w sumie od początku maja do teraz akcje Alior Banku straciły ponad 20 proc.

Kurs Alior Banku.Kurs Alior Banku. Investing.com

Odejście starego prezesa to nie jedyny problem

Wydaje się, że inwestorzy Alior Banku sprzedają jego akcje z kilku powodów, z których odejście z zarządu jego twórcy jest tylko jednym z nich.

Czytaj więcej: Dlaczego Wojciech Sobieraj zrezygnował z fotela szefa Alior Banku?

W raporcie dotyczącym banków przygotowanym kilka dni temu przez Dom Maklerski PKO już sam jego tytuł wiele mówi – „Czas brać zyski”. - Uważamy, że po silnych wzrostach w tym roku (od początku roku +20%) wyceny polskich banków nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Perspektywy podwyżek stóp oddalają się, podczas gdy w niedługim czasie zaprezentowane zostaną ostateczne rozwiązania w odniesieniu do kredytów frankowych – piszą analitycy z DM PKO.

Przez to banki nie tylko wiele nie zarobią – to niemożliwe w świecie niskich stóp procentowych – ale również zostaną obciążone dodatkowym kosztem związanym z nadchodzącą ustawą regulującą częściowo problem kredytów frankowych.

Co gorsza, rosną również wymogi kapitałowe dla banków. Za kilka miesięcy wejdzie w życie regulacja IFR 9. Zmusi ona banki do tworzenie większych rezerw, które mają zabezpieczać trzecią, nową, kategorię kredytów – obok dobrych i złych pojawią się kredyty średnie (teraz uznawane są jako dobre).

To wszystko, zdaniem DM PKO, obniży zyski banków i kwoty wypłacanych przez nie dywidend.

Czytaj więcej: Fiskus chce ponad 16 mln zł dodatkowego podatku od największej polskiej firmy odzieżowej.

Analitycy z PKO nie kryją przy tym swojego negatywnego nastawienie do samego Alior Banku. - W odniesieniu do Aliora uważamy, że ze względu na słabą pozycję kapitałową (naszym zdaniem Alior najmocniej ucierpi po wprowadzeniu IFRS 9), bank nie będzie w stanie utrzymać dotychczasowego tempa wzrostu. Dodatkowe ryzyka wiążą się z rezygnacją prezesa oraz potencjalną podażą akcji ze strony EBORu i Innova Capital – czytamy w ich raporcie.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (19)
Twórca Alior Banku żegna się z nim definitywnie. Sprzedaje wszystkie akcje banku, które posiadał
Zaloguj się
 • Tad Potworowski

  Oceniono 4 razy 0

  Alior Bank ma problemy rowniez w 'private banking' gdzie zatrudnia menegerow ktorzy przekazuja bledne informacje swoim klientom a Alior nie przyjmuje odpowiedzialnosci za bledow swoich pracownikow.

 • guraf

  0

  Alior Sync to był fajny bank.....

 • mg_0

  0

  Wyszła kasa ze SKOKów, teraz wyjdzie z Aliora... Szkoda marki, choć tak naprawdę od początku mało kto o nią dbał. Miało być prestiżowo ('wyższa kultura bankowości'), a było po kosztach i golenie biedniejszych na pożyczkach. Bliska mi osoba tworzyła od zera oddział na Śląsku, rozstała się z Aliorem po drugim zebraniu rady nadzorczej, bo radzie chodziło o natychmiastowy zysk (żeby było co pokazać w prasie i akcjonariuszom), podczas gdy ta osoba realizowała (skutecznie) politykę niższych, ale długookresowych zysków (żeby zapewnić stabilny wzrost).

 • artus

  Oceniono 6 razy 0

  I kolejny dobry bank zostanie zniszczony.
  Jak można być tak skrajnie głupim, żeby pozwolić Sobierajowi odejść. Niestety to się wpisuje w politykę obecnego rządu - nie ważne jakie masz sukcesy i osiągnięcia, ważne czy jesteś posłuszny Jarkowi. Płakać się chce.

 • sliwix

  Oceniono 3 razy -1

  i tyle teraz na prezesów spolonizowanego banku misiewicz z saudurską ;) bo przecież "....nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie pisowskiego menagrea........"

 • marych

  Oceniono 17 razy -1

  wcale mu się nie dziwię, bo z prężnego banku stanie się narodowo socjalistycznym przytułkiem dla koleżanek pani sołtys

 • incipit

  Oceniono 6 razy -2

  Przewiduje ududowienie pod piss-zarządem ? Pewnie tak. Ale niech uważa - będą go po latach ścigać że kupili bank z felerem i będą do niego dokładać.

 • cep_0

  Oceniono 8 razy -2

  Obecnie, ja kiedyś szczęśliwy klient BPH mam same kłopoty.
  Bank stacza się na dno, dlatego należy przenieść na stanowisko prezesa tego BANKU posła prokuratora Piotrowicza, a w ostateczność eks szefową kancelarii Prezydenta panią SADURSKĄ.

 • kantrzyn

  Oceniono 7 razy -3

  Kiedyś był fajny bank - Meritum Bank. Pożarł go Alior Bank. Alior Bank został pożarty przez państwo i tylko czekać jak będą coraz bardziej podnosić opłaty a klienci będą uciekać. Znowu będę musiał zmieniać bank :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX