W Finlandii testują dochód gwarantowany. Są już pierwsze wnioski, ale wszystkich zaskoczyli związkowcy

Andrzej Mandel
Beneficjenci fińskiego testu dochodu gwarantowanego są zadowoleni i bardziej aktywni. Idea jednak nie podoba się związkom zawodowym.

Od stycznia Finlandia testuje Bezwarunkowy Dochód Gwarantowany w wysokości 560 euro miesięcznie. W testach bierze udział 2 tysiące losowo wybranych bezrobotnych, którzy w zamian za otrzymywane w ramach BDG pieniądze nie muszą niczego udowadniać – nie muszą pokazywać, że szukają pracy, mogą wydać te pieniądze w dowolny sposób (także na alkohol) i jeżeli tylko chcą, mogą całymi dniami leżeć na kanapie przed telewizorem. Są już pierwsze efekty tego eksperymentu. Może się okazać, że straszenie zmniejszeniem aktywności zawodowej beneficjentów programu było niesłuszne.

Beneficjenci programu, do których dotarli dziennikarze „The Economist” okazują się być mniej zestresowani i znacznie aktywniejsi w poszukiwaniu pracy niż w czasie, gdy otrzymywali zasiłki dla bezrobotnych. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – nawet nisko płatne zajęcie powodowało utratę zasiłku, ale nic nie powoduje utraty BDG. Dlatego też bezrobotni są bardziej skłonni do pracy (jej znalezienie nie wiąże się już ze stratami finansowymi), a także do planowania własnego biznesu. Nie muszą się bowiem martwić o to, co się stanie, gdy powinie im się noga oraz nie tracą czasu na wypełnianie druczków i podań.

'Niemożliwie drogi program"

Program Bezwarunkowego Dochodu Gwarantowanego bardzo nie podoba się za to fińskim związkom zawodowym. Zdaniem SAK, fińskiej centrali związkowej zrzeszającej milion członków program dochodu gwarantowanego, jest niemożliwie drogi i sprawia, że pracownicy będą chcieli pracować mniej i domagać się wyższych stawek za pracę w zawodach „niepożądanych” (czyli ciężkich i słabo opłacanych pracach fizycznych – sprzątanie, zbieranie płodów rolnych itp.).

- Sądzimy, że to zły kierunek polityki społecznej – mówił w lutym agencji Bloomberg Ilka Kaukoranta, główny ekonomista SAK.

Podobny program chce wprowadzić jedna z kanadyjskich prowincji, Ontario. Z kolei w Szwajcarii mieszkańcy tego kraju odrzucili w referendum propozycję BDG uznając m in. argumentację rządu, który ostrzegał, że dla słabo zarabiających praca stanie się nieopłacalna po wprowadzeniu BDG.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (95)
W Finlandii testują dochód gwarantowany. Są już pierwsze wnioski, ale wszystkich zaskoczyli związkowcy
Zaloguj się
 • jacekzwawy

  Oceniono 27 razy 13

  Obecnie 10% pracy wykonują roboty, ale za 20 lat roboty będą wykonywały 50% pracy. Dla połowy ludzi pracy zabraknie. Opodatkowanie pracy robotów i wprowadzenie Bezwarunkowego Dochodu Gwarantowanego będzie nieodzowne aby uniknąć 50% bezrobocia i rewolucji oraz buntów bezrobotnych. Tak twierdza specjaliści oraz najświatlejsi biznesmeni tacy jak Musk (Tesla) czy Zuckerberg /twórca Facebooka). Stąd wynikają eksperymenty z BDG. Proponowana wysokość tego dochodu wznosi od 800 euro w Finlandii, poprzez 1050 euro w Niemczech do 2250 euro w Szwajcarii. BDG ma zastąpić wszystkie zasiłki i dodatki przez to likwidując koszt tych zasiłków i koszty biurokracji i być dodatkowo finansowany przez podatek od pracy robotów.

 • drzejms-buond

  Oceniono 25 razy 7

  Gdzieś wyczytałem ze gdyby w Polsce zrezygnowano ze wszelkich programów pomocowych ( 550+, zasiłki dla bezrobotnych, socjal) KAŻDY OBYWATEL (niemowlę też) mógłby już dziś dostać gwarantowane 1100zł co miesiąc, tylko dlatego ze jest Polakiem.

 • magtic

  Oceniono 3 razy 3

  a dlaczego szokujące? wolisz redaktorku niewolnictwo na galerach w imię swoich bożków?

 • pavise

  Oceniono 3 razy 3

  To jakas parodia. W Finlandii poiwnno byc jak w Polsce, robisz po 12h, placa ci za 8h a i tak nie mozesz z tego utrzymac rodziny......

 • bialoskory

  Oceniono 7 razy 3

  wnioskujac z komentarzy, temat Basic Income Guarantee jest dosc jeszcze trudny do ogarniecia dla ludzi w Polsce.

 • s-ad

  Oceniono 9 razy 3

  Jeszcze tylko helikopter money i ostatni gasi światło.

  bankier.pl/wiadomosc/Pieniadze-beda-spadac-z-nieba-Helicopter-money-nadlatuja-7359533.html

 • polsilver100

  Oceniono 2 razy 2

  Zawsze byli tacy co chcieli pracować i zawsze były nieroby.Dochód gwarantowany zmieni sytuację tych drugich bo ci pierwsi nigdy nie byli od niego uzależnieni,czyli chodzi znów o ochronę chwastów społecznych i dawanie im po te żeby nie głupieli i cich siedzieli

 • ksiadz.sowa

  Oceniono 6 razy 2

  Jeśli komuś płacić za nicnierobienie, to w pierwszej kolejności czerskim parchom. To mniejsza strata niż szkody wynikłe z ich bolszewickiej propagandy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX