Nikt nie może czuć się bezkarny? Elektroniczne urządzenia zbierają dane o przestępstwach

Amazon Echo czy bransoletka dla aktywnych świadkami w sprawach o morderstwo, a rozrusznik serca w sprawie o podpalenie? Tak, bo elektroniczne urządzenia odgrywają coraz większą rolę w ściganiu przestępców.

Richard Dabate zeznał na policji, że zamaskowany intruz ścigał i zabił jego żonę w ich domu w Connecticut. Z danych zapisanych na bransoletce fitness ofiary wynikało jednak, że w rzekomym momencie zabójstwa była jeszcze na siłowni, a jej tętno przed śmiercią było całkowicie normalne, czyli nikt obcy jej nie atakował. Richard Dabate stanie przed sądem.

James Bates utrzymywał, że jego znajomy przypadkowo utonął w jacuzzi Batesa w Arkansas. Zdradziły go informacje, które zapisał głoś-nik sieciowy Amazon Echo. Chodziło m.in. o dane dotyczące wielkiego zużycia wody w momencie zgonu, które mogły sugerować zacieranie śladów. Informacje były zapisane w chmurze i początkowo Amazon nie chciał ich udostępnić. Pod wpływem śledczych zrobił to, a Bates został oskarżony o morderstwo.

Ross Compton zeznawał, że jego dom w Ohio stanął w płomieniach, a sam uciekł przez okno, wcześniej ratując cenne przedmioty, wyrzucając je przed dom. Dane z rozrusznika serca sugerowały jednak, że cierpiący na poważną chorobę serca mężczyzna, nie mógł w tak krótkim czasie przenieść tylu ciężkich przedmiotów przed dom. Został oskarżony o podpalenie i próbę wyłudzenia odszkodowania.

Totalna inwigilacja

Wszystkie te sprawy łączy jedno: dane zapisane na cyfrowych urządzeniach coraz częściej są istotnym dowodem dla śledczych ścigających przestępców.

Inteligentne samochody, lodówki, dzwonki, zegarki, telefony, buty, telewizory, konsole do gier, ekspresy do kawy, rozruszniki – liczba zsieciowanych urządzeń szybko rośnie. Monitorują, zapisują i mogą zostać wykorzystane jako dowód.

Dane o użytkowniku zbiera niemal każde urządzenie podłączone do internetu. Wielokrotnie słyszeliśmy o przestępcach, którzy wpadli, bo szukali w sieci informacji na temat usuwania ciała, zacierania śladów czy trucizn.

Czy tego chcemy czy nie, do 2020 roku na całym świecie będzie około 50 miliardów podłączonych do sieci urządzeń.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o: