Awaria na Wall Street. Akcje największych spółek technologicznych nagle zaczęły pokazywać tę samą cenę

Niecodzienny incydent dotknął tuż po zamknięciu skróconej poniedziałkowej sesji amerykański Nasdaq. Notowania między innymi Amazonu, Microsoftu oraz Apple zaczęły pokazywać tę samą cenę akcji - 123,47 dol. Jedni wpadli w panikę, inni mieli powody do świętowania. Jak do tego doszło?

Jak podaje Bloomberg, w poniedziałek amerykańska giełda zamknęła notowania nieco wcześniej ze względu na wtorkowe obchody Dnia Niepodległości. Wtedy właśnie na monitorach traderów zaczęły wyskakiwać absurdalne ceny akcji wielu spółek z sektora technologicznego - 123,47 dol. Problem dotknął między innymi kilku największych graczy, wśród których znaleźli się tacy giganci, jak Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet (spółka matka Google) oraz eBay.

W przypadku Amazonu, którego akcje rozpoczęły feralny poniedziałek od poziomu 972,79 dol. taki błąd oznaczał katastrofalny spadek kapitalizacji rynkowej. Z kolei należący do Facebooka deweloper gier mobilnych Zynga, znajdujący się ostatnio w złej sytuacji mocno zyskał na tej nietypowej awarii (ponad 3200 proc.). W pewnym momencie wszystko wskazywało na to, że kurs akcji Apple poszybował w górę o 348 proc. Zaniepokojeni inwestorzy momentalnie zareagowali na awarię na Twitterze.

Okazało się, że przyczyną problemów był test przeprowadzany po zamknięciu notowań przez nowojorską NYSE. Jak tłumaczą przedstawiciele Nasdaq problem powstał całkowicie poza Wall Street i nie był usterką techniczną. Dotyczył błędu rozpowszechnienia danych testowych przez dostawców zewnętrznych. Obecnie sytuacja wróciła już do normy, a w trakcie trwania awarii nie dokonano żadnych transakcji.

Sytuację dla Bloomberga skomentował James Angel, profesor finansów z Uniwersytetu Georgetown. Wyraził swoje zaskoczenie faktem, że tego typu incydenty nie zdarzają się częściej, biorąc pod uwagę obecny stopień skomplikowania rynków finansowych.

Więcej o:
Komentarze (12)
Awaria na Wall Street. Akcje największych spółek technologicznych nagle zaczęły pokazywać tę samą cenę
Zaloguj się
 • s-ad

  0

  Awaria czy przepowiednia

  m.youtube.com/watch?v=pV1iB47F1sc

 • cezarykaminski

  Oceniono 2 razy 0

  Jak to niewiele trzeba by "największą gospodarkę świata" rozwalić. Cała ta balonowa, wirtualna ekonomia wyleci kiedyś w powietrze przez... "zwarcie w instalacji". Wystarczy, by zmiany notowań nie były aż tak spektakularne i widoczne. Awaria, atak hakerski lub wirus wywoła większą katastrofę niż jakakolwiek wojna. Gospodarka oparta na wyświtlanych cyferkach wyalienowana od realnego świata

 • oczy_argusa

  0

  ruscy hackerzy, jak zwykle.;)

 • kiziuk

  0

  Warto byłoby zastanowić się, co się pisze i w jaki sposób, a nie tylko wypełniać wierszówkę. Od kiedy to akcje pokazują cenę?

 • nicpon007

  0

  "...dotknęła Microsofta"

  Tjaaaaa.... :)

 • badziewiak66

  Oceniono 4 razy 0

  O czymś takim kiedyś sobie kiedyś pomyślałem , o programie który by rozmontował giełdę i hazard. Skoro coś takiego bardzo wyraźnie pojawiło się w mojej głowie to znaczy że to sie wydarzy. Niestety nie wiem kiedy to nastąpi. Tego jeszcze nie potrafię. Może być tak że nie dojdzie do takiej sytuacji , by tak sie stało trzeba by odtrąbić odwrót od procesu upychania życia ludzkiego w bajty i życia społeczeństwa w megabajty.

 • stach_79

  Oceniono 2 razy 0

  Microsofta xD Ale odmiana..hahahahaha

 • Beata Bętkowska

  Oceniono 1 raz -1

  Moj maz pracuje dla Apple i kupuje akcje Apple, ktorych cena od paru miesiecy wacha sie miedzy 140, a 150 dolarow. Pisanie, ze akcja kosztuje 123.47 dol i jest to wzrost o 348 procent jest wyssane z palca, jak wiele informacji umieszczanych przez nieobiektywnych dziennikarzy na Gazecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX