"Ceny gazu w Polsce wzrosną". Ekspert ostrzega przed konsekwencjami podpisanej przez prezydenta ustawy

Robert Kędzierski
Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza nowe obowiązki na importerów gazu. Eksperci ostrzegają: to doprowadzi do wzrostu cen, bo de facto wprowadza monopol PGNiG.

Od października w Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady regulujące wymagania wobec dostawców gazu i innych paliw. Dotyczą one zasad przechowywania zapasów tych surowców. Stosowną ustawę najpierw w trybie pilnym przyjął rząd, następnie, pomimo protestów opozycji, bez znaczących poprawek uchwalił parlament, a ostatecznie podpisał prezydent Andrzej Duda

Czytaj też: Kolejny koniec świata może wkrótce rozpocząć się w Chinach. 

Zdaniem Bartłomieja Derskiego, eksperta portalu WysokieNapiecie.pl, cytowanego przez Interię, nowe regulacje muszą doprowadzić do wzrostu cen gazu. Zmieniają bowiem one bowiem na tyle funkcjonowanie rynku, że dają państwowemu PGNiG monopol na jego dostawę.

Importerzy gazu,  którzy jego zapasy przechowują poza Polską, np. w Niemczech lub Danii,  muszą utrzymać "ciągłą zdolność przesyłową na połączeniach transgranicznych". Od 1 października w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego mają mieć techniczną możliwość natychmiastowego przesyłu takiej ilości gazu, jaką przechowują w rezerwie. Taki wymóg czyni import nieopłacalnym - daje przewagę polskiemu przedsiębiorstwu, które trzyma zapasy w kraju. 

Przepisy uderzają nie tylko w prywatną konkurencję PGNiG, nie tylko prywatnym spółkom nie będzie się opłacało już tego robić, ale nawet spółkom  energetycznym, które w ostatnich latach coraz śmielej kupowały gaz za granicą, w tym państwowym Azotom, nie będzie opłacało się kupowanie gazu za granicą na własną rękę. To umacnia położenie PGNiG, ale w ocenie UOKiK oraz Urzędu Regulacji Energetyki, może sprawić, że ceny gazu dla odbiorców wzrosną o kilka procent.

- stwierdza Derski.

Więcej o:
Komentarze (69)
"Ceny gazu w Polsce wzrosną". Ekspert ostrzega
Zaloguj się
 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 36 razy 26

  Będzie drogi także z powodu kupowania drogiego gazu z USA i Kataru.
  Na złość Rosji niech mi się uszy odmrożą !
  A jak się stejtowieckie kundle zasłużą swoim mocodawcom w USA ! To dla nich najważniejsze, a nie interes Polski i Polaków.

 • gromek1

  Oceniono 11 razy 3

  za to PGNiG odnotuje rekordowe wyniki, które pisdusie skomentują : wystarczy nie kraść

 • rezun-one

  Oceniono 11 razy 3

  To pierwszy etap "Polskiej dywersyfikacji".
  Normalnie kraje zapewniają sobie kilka źródeł dostaw ale wybierają najtańszą.
  Polacy odwrotnie mają dostawy od kilku dostawców i wybieramy najdroższego.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 8 razy 2

  Niemcy płacą za rosyjski gaz 185 $, a bulanda kupuje gaz od trampka po 265 $ - a trampek zapowiedział w Warszawie podwyżkę ceny - nie dziwią polish jokes - zapłaci ciemne społeczeństwo

 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 2

  ceny wody, gazu, prądu, zwyności rosną. Polakowi coraz gorzej w pisej Polsce
  rosną też pisie pesnje: knurski z pis 3 x tyle co poprzednicy z peło, sadórska z pis bez doświadczenia w ubezpieczeniach 90tyś, misio antoniego:50 tyś + 50 tyś premi miesiecznie

 • luxveritaspol

  Oceniono 14 razy 2

  Patrzcie jacy ci Niemcy głupi. Najpierw wybudowali Nord Stream ( a to dzięki Buzkowi, który nie chciał rurociągów i gazociągów przez Polskę - dających nam w perspektywie lat za tranzyt - ROCZNIE - 3 mld dol. w gazie i ropie). Buzka - oczywiście - Niemcy nagrodzili fuchą w UE, bo przecież mu się należało. Dzięki niemu Niemcy zarobią miliardy euro ! No a teraz będą budować Nord Stream 2 ! Tym razem z Francuzami, Anglikami i Holendrami. Dlaczego ? Bo wszyscy oni kierują się interesem WŁASNEGO państwa !
  I nie biorą przykładu z polskich styropianów, którzy na złość Rosji chcą płacić dwa razy więcej Arabowi, czy Yankesowi i nic nie zarabiać ! Ale stejtowiecki pan z Waszyngtonu na pewno ich pochwali !
  Co tam Polska, co tam polski interes. Polski styropian nie będzie jak Niemiec kierował się interesem własnego kraju !!!

 • elninio5

  Oceniono 20 razy 2

  Podwyżki tego owego - gazu, prądu, wody. Wstrzymana podwyżka paliwa. Ileż można?Jak żyć? Ludzie trzeba wyjść protestować na ulice przeciw podwyżkom, jak w czerwcu 1956 r., jak w 1976 r.

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz 1

  Polak glupi przed czy po ? .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX