Ogromne straty francuskich winiarzy. Minister rolnictwa mówi o najgorszym roku w historii

Marcin Kaczmarczyk
Aż o jedną szóstą mniej wina wyprodukują w tym roku francuscy winiarze. Wszystko przez bardzo silne kwietniowe przymrozki.

W piątek francuskie Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa podało pierwsze szacunki dotyczące tegorocznej produkcji wina. Wg nich we Francji w tym roku zostanie wyprodukowane od 37 mln do 38,2 mln hektolitrów szlachetnego napoju – mniej aż o około 17 proc. niż w ubiegłym roku, też niezbyt udanym dla właścicieli winnic.

Zdaniem ministerstwa we Francji w tym roku zostanie wyprodukowane prawdopodobnie najmniej wina w historii – mniej nawet niż w bardzo złym 1991 roku.

Zarówno wtedy, jak i teraz powodem niskiej produkcji były silne wiosenne przymrozki. – Dotknęły one uprawy w bardzo ważnym dla wzrostu owoców okresie i to praktycznie we wszystkich regionach, choć w różnych stopniu – napisało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Czytaj więcej: Po Meksyku i Kanadzie Trump ma nowego wroga. To hiszpańskie oliwki importowane do USA.

Szczególnie duże straty ponieśli w tym roku winiarze w regionie Bordeaux – tam wiosenne mrozy spowodowały zmniejszenie zbiorów aż o połowę.

To, że francuscy winiarze zbiorą mniej winogron wydawało się pewne wielu ekspertom już wiosną. Media informowały np. o tym, jak właściciele winnic próbowali w kwietniu ratować plantacje przed mrozem, rozpalając specjalne świece. Próbowano również ogrzewać niektóre uprawy elektrycznymi wentylatorami a nawet latano nad nimi helikopterami – ten ostatni zabieg miał spowodować sprowadzenie do ziemi cieplejszego powietrza znajdującego się wyżej nad gruntem.

Niestety, dużych strat nie udało się uniknąć. Co gorsza, w piątek francuskie ministerstwo podało dopiero pierwsze szacunki dotyczące produkcji wina w tym roku. Te mogą się jeszcze pogorszyć. Nie do końca wiadomo, co się będzie działo z uprawami winogron do czasu zbiorów, które we Francji trwają zwykle od sierpnia do października. Możliwe, że część z nich zostanie uszkodzona również przez suszę.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: