Jak będzie wyglądać polski samochód elektryczny? 9 projektów w finale. Oto one

9 z 15 zaprezentowanych przed jury projektów zmierzy się w finale konkursu na nadwozie polskiego "małego miejskiego auta elektrycznego, wpisanego w ogólnoświatowe trendy miasta przyszłości".

Jak czytamy w komunikacie ElectroMobility Poland „wśród finałowych prac znalazły się projekty inspirowane na przykład upierzeniem bociana – jak projekt firmy Soul&Mind, czy wprost nawiązujące do polskiego dorobku naukowego, jak Concept CURIE”. Wszystkie finałowe projekty można zobaczyć tutaj.

- Szukamy małego miejskiego auta elektrycznego, wpisanego w ogólnoświatowe trendy miasta przyszłości. Chcemy, żeby był bezpieczny, wygodny i przyjazny w użytkowaniu oraz łatwy do zaparkowania. Oczywiście ma być także ekonomiczny – mówi Maciej Kość, prezes firmy.

Konkurs na karoserię polskiego auta elektrycznego zorganizowany przez spółkę ElectroMobility Poland, powołaną do życia jesienią ubiegłego roku przez cztery państwowe koncerny energetyczne (Enea, Energa, Tauron i PGE), jest pierwszym etapem prac na budową pojazdu. Zakończyć ma się on 12 września 2017 r. wyborem 5 prac, które posłużą do budowy prototypu. Nagroda, to 50 tys. zł dla każdego z projektantów.

W drugim etapie (wiosna 2018), kolejny konkurs wyłoni jeżdżące prototypy, a każdy spełniający minimalne wymagania otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Trzeci krok (2018+) to uzyskanie homologacji, wyprodukowanie i przetestowanie krótkich serii pojazdów (do 100 sztuk). I ostatni, czwarty, wybór modelu, który będzie przedmiotem komercjalizacji oraz rozpoczęcie produkcji.

Administracja będzie przechodziła na elektryki

Elektryczne samochody to, jak zapowiadają eksperci i wielkie koncerny samochodowe, przyszłość motoryzacji. Z każdym rokiem na drogach ma ich przybywać. Także w naszym kraju. Kupować je będą nie tylko osoby prywatne, ale też urzędy. Minister energii Krzysztof Tchórzewski jest przekonany, że „administracja będzie systematycznie przechodziła na samochody elektryczne – to już nie jest deklaracja, a pewność. Ustawa o elektromobilności zakłada, że floty samochodowe będą systematycznie wymieniane na elektryczne”.  .

Stabilizacja obrazu w aparacie? Sprawdzamy, czy można nagrać doskonałe wideo "z ręki"

Więcej o:
Komentarze (115)
Polskie auto elektryczne. 9 projektów finałowych
Zaloguj się
 • sluchaj_bej

  Oceniono 30 razy 14

  No dobra, soft do grafiki 3D juz opanowany. Teraz pozostaly drobiazgi - baterie, system szybkiego ladowania i odzyskiwania energii, elektronika, ktora bedzie to wszystko kontrolowac i tym podobna wykonczeniowka.

 • pvvkr

  Oceniono 25 razy 13

  Nędza. Samochód elektryczny musi wyglądać normalnie - jak współczesne auto, jak VW Golf lub Toyota Yaris - tyle że ma być inny napęd. W takie "koncepty" bawili się wakacyjni stażyści z koncernów motoryzacyjnych 20 lat temu.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 7 razy 7

  To nie projekt tylko wizualizacja :-)

 • silthor

  Oceniono 20 razy 6

  Zaczęli od karoserii, dobre, i jak rozumiem potem wszystko to, co naprawdę w samochodzie istotne, będą dopasowywać do karoserii? Przednie...

 • deusirae

  Oceniono 19 razy 5

  tajemnica poliszynela jest to ze NIKT nie zlozyl prawdziwego projektu. Na samo przygotowanie takiego pomijajac czas i pieniadze potrzebne jest przeprowadzenie podstawowych testow. To jest najbardziej zalosna ze bzdur pampersa-hochsztaplera w ktore nikt nie wierzy, wlacznie z nim, oprocz wyznawcow dziada drabiniastego.

 • pieknykrk

  Oceniono 8 razy 4

  ludzie lubią się otaczać ładnymi rzeczami . ładna torebka ładne buty ładny telefon ładny samochód . wizualizacje sa paskudne to będzie porażka za nasze ciężko zarobione plny :C

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX