Kraków wyprzedził Gdańsk, a Katowice Warszawę. Oto jak spada bezrobocie w największych miastach Polski

Rafał Hirsch
Wśród dziesięciu największych miast w Polsce aż osiem to miejscowości, w których stopa bezrobocia jest poniżej pięciu procent. We wszystkich tych przypadkach jest ona też wyraźnie niższa niż rok temu. Na czele listy niezmiennie jest Poznań, ale na dalszych miejscach w ciągu roku zdarzyło się kilka zmian.

Wielkopolska górą

Stopa bezrobocia w Poznaniu spadła w czerwcu do 1,7 procent. Rok temu wynosiła 2,2 procent. W obydwu przypadkach był to wynik absolutnie najlepszy w Polsce. Co ciekawe, drugi najlepszy pod tym względem powiat w Polsce to powiat poznański – otaczający miasto Poznań. Tam stopa bezrobocia to 2 procent. Jest jeszcze jeden powiat w kraju z bezrobociem dwuprocentowym – to Wolsztyn, z którego do Poznania jest 70 kilometrów. 

Bezrobocie na poziomie 2 procent albo niższe oznacza, że firmy na takim obszarze mogą mieć poważne problemy ze znajdowaniem nowych pracowników. Może to też oznaczać konieczność płacenia tym, których już się zatrudnia większych wynagrodzeń. Taką sytuację mamy w tej chwili w stolicy Wielkopolski i jej okolicach.

Katowice zamiast Wrocławia na podium

Czołowa pozycja Poznania na liście miast z najniższym bezrobociem w Polsce od lat się nie zmienia. Ale na kolejnych pozycjach takiej listy widać ciekawe zmiany, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku. 

Rok temu na podium obok Poznania były Warszawa i Wrocław z bezrobociem na poziomie 3,1 procent. Dziś na drugim miejscu w Polsce są Katowice (przypominam, że chodzi tylko o listę dziesięciu największych miast w kraju). Stopa bezrobocia w Katowicach własnie spadła do 2,4 procent (rok temu 3,2 procent). 

Warszawa spadła na miejsce trzecie (2,5 procent bezrobocia), a Wrocław na czwarte (2,6 procent bezrobocia). 

Kraków lepszy niż Gdańsk, Szczecin lepszy niż Bydgoszcz

Na kolejnych miejscach Kraków zamienił się z Gdańskiem. Rok temu Gdańsk wyraźnie wyprzedzał stolicę Małopolski (3,7% bezrobocia w Gdańsku, 4,1% w Krakowie). Dzisiaj Kraków wygląda lepiej ze stopą bezrobocia 3,2 procent, w Gdańsku jest ona na poziomie 3,4 procent. 

Miejscami siódmym i ósmym tego zestawienia zamieniły się Szczecin i Bydgoszcz. Stopa bezrobocia w Szczecinie spada bardzo szybko – z 5,6 procent rok temu aż do 4,1 procent dzisiaj. W Bydgoszczy też spadek, ale w mniejszej skali – z 5,1 procent do 4,3 procent. 

Na dziewiątym miejscu jest Lublin (spadek z 7,5% do 6,6%), a na dziesiątym Łódź (spadek z 8,9% do 6,6%). Warto zauważyć, że Łódź jest wprawdzie na końcu, ale to właśnie tam stopa bezrobocia spada najszybciej.

Lista miast z najniższym i najwyższym bezrobociem  

Tak wygląda sytuacja w dziesięciu najwiekszych miastach Polski. Jeśli natomiast uwzględnimy wszystkie miasta na prawach powiatu (jest ich sześciedziąt pięć), to pierwsza dziesiątka z tego grona wygląda następująco: 

 1. Poznań 1,7%
 2. Sopot 2,3%
 3. Katowice 2,4%
 4. Warszawa 2,5%
 5. Wrocław 2,6%
 6. Bielsko-Biała 2,8%
 7. Tychy 3,1%
 8. Gdynia 3,2%
 9. Kraków 3,2%
 10. Gdańsk 3,4% / Gorzów Wlkp. 3,4%

Na zakończenie jeszcze dziesięć miast z najwyższą stopą bezrobocia w kraju: 

 1. Radom 14,9%
 2. Włocławek 13,9%
 3. Bytom 13,3%
 4. Przemyśl 13,2%
 5. Chełm 12,2%
 6. Biała Podlaska 11,7%
 7. Grudziądz 11,7%
 8. Zamość 11,2%
 9. Ostrołęka 11,2%
 10. Łomża 10,4%

Powiatem o najwyższym bezrobociu w Polsce od lat jest powiat szydłowiecki – 25,9 procent stopy bezrobocia.

Więcej o:
Komentarze (37)
Kraków wyprzedził Gdańsk, Katowice lepsze niż Warszawa. Oto jak spada bezrobocie w największych miastach Polski
Zaloguj się
 • Oceniono 16 razy 12

  W warszawce jest dużo tzw. ukrytego bezrobocia. Gdyby wywalić część nic nie robiących pierdzistołków zwanych urzędnikami "tyrających" w tzw. urzędach centralnych, to stopa bezrobocia przekroczyła by pewnie 30%.

 • maaac

  Oceniono 17 razy 11

  W Polsce nie spada bezrobocie tylko liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Ludzi bez pracy jest tyle co przedtem tylko dostają zasiłek w postaci 500+. Resztę pewnie dorabiają na lewo. Zamiast posługiwać się tymi statystykami zapytajcie się rząd o liczbę płacących składki od pensji czy liczba/procent ich wzrósł.

 • krzyk58

  Oceniono 3 razy 3

  Wygnali łobuzy POLAKÓW za chlebem i cieszą ryja...

 • Adam Owczarski

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby tak było to pensje byłyby na poziomie przynajmniej 2/3 wysokości niemieckich. A tak to wielki H ... .

 • dzidka17

  Oceniono 3 razy 3

  hahaha, bezrobocie spada przede wszystkim z powodu emigracji niezadowolonych z obecnej sytuacji w Polsce.
  Dziwne,że akurat w regionie pani premier i pana prezydenta spadło najwiecej .To już początek kampanii wyborczej .
  zresztą ..pani premier jest cały czas w okresie kampanii wyborczej , z tym,że teraz mało kto wierzy w to co mówi.

 • jluc

  Oceniono 5 razy 3

  Gdyby bezrobocie spadło do 2-3% to by było pięknie, ale to tylko rejestrowe dane! zróbcie obok tabelkę ile w tch miastach wzrosło zatrudnienie a ile emigracja!!!

 • darth4

  Oceniono 2 razy 2

  Moim zdaniem bezrobocie wyniosło by 0 gdyby wyjechali Ci którzy z jakich powodów nie mogą wyjechać. Wg mnie ilość mieszkańców mojego miasta jest mniejsza faktycznie o ok. 20 a może nawet 30 % od deklarowanego. Naprawdę dużo ludzi z mojego miasta pracuje w Niemczech. Ci z Anglii przyjeżdżają coraz rzadziej. Np, mąż robi "u niemca" na budowie a żona jest zarejestrowaną bezrobotną bo pracować nie musi ale dlaczego nie wziąć parę groszy jak się należy. Zresztą ja też się już przemeldowałem za granicę, jeszcze czekam z rok i może też pożegnam nasz przemiły kochający się i współpracujący, dbający o podatników "Rząd".

 • druit

  Oceniono 2 razy 2

  rzecz w tym, ze to nie bezrobocie spada a liczba osob ktore sa zarejestrowane jako bezrobotne. a to ogromna roznica. tego juz magiczne komusze pissowskie dane nie pokazuja lol poczujmy sie jak w prlu- bezrobocie nie istnieje!

 • wolak007

  Oceniono 6 razy 2

  Od 8 lat Polki i Polacy w powiecie "szydłowieckim" nie mogą znaleźć pracy. Ale my wiemy, kto za tym stoi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX