Polacy stoją w blokach startowych po dodatkowe pieniądze z MdM. Dopłaty rozejdą się pewnie w 1-2 dni

Już 8 sierpnia rusza niespodziewana "runda dodatkowa" w programie Mieszkanie dla Młodych, w ramach których rozdanych zostanie ok. 67 mln zł. Pieniądze rozejdą się błyskawicznie, "spóźnialscy" będą musieli obejść się smakiem.

Wszystko jeszcze niedawno było jasne – na kolejną (już ostatnią) „dawkę” pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych na dofinansowanie wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych Polacy mieli czekać do stycznia 2018 r. Pula na ten rok wyczerpała się już w styczniu, zaś połowa puli na przyszły rok (którą można było „zarezerwować” sobie wcześniej) w kwietniu.

Jednak niespodziewanie w lipcu Sejm i Senat przegłosowały, a prezydent podpisał, drobną zmianę w ustawie o MdM. Ta pozwoliła odmrozić jeszcze część pieniędzy na dopłaty. Chodzi o to, że wcześniej wnioski o dofinansowanie były przyjmowane do momentu, aż pula pieniędzy na dany rok nie była wykorzystana w 95 proc. Pozostałe 5 proc. stanowiło coś w rodzaju „buforu” na dodatkowe wypłaty dla osób, którym w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodziło się trzecie lub kolejne dziecko (dostają one „ekstra” ok. 5 proc. wartości nieruchomości, na spłatę części kapitału kredytu).

Teraz banki mogą przyjmować wnioski, aż pula nie zostanie wyczyszczona w 100 proc. A że niektóre osoby, które wcześniej zawnioskowały o dopłatę z MdM jednak nie dostały kredytów lub z jakiegoś innego powodu nie skorzystały z dofinansowania, „wolne” miliony złotych znów można rozdać.

Z puli jeszcze na 2017 r. do rozdysponowania będzie kolejnych ok. 67 mln zł. - Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2600 wnioskodawców - mówi Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego, administrującego programem Mieszkanie dla Młodych. - Przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach. Zachęcam, by nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów – dodaje Osuch.

Dodatkowa pula zostanie uruchomiona 8 sierpnia br. Wówczas będzie można składać wnioski kredytowe i wnioski o dofinansowanie. Choć de facto, jak tłumaczy Bartosz Turek, analityk Open Finance, część instytucji już od pewnego czasu przyjmuje od potencjalnych kredytobiorców dokumenty dotyczące sytuacji finansowej i samej nieruchomości, rozpoczyna analizy. 8 sierpnia po prostu zarejestrują wniosek kredytowy w systemie komputerowym.

A jeśli się nie uda?

Jeśli komuś nie uda się zdobyć pieniędzy z MdM w sierpniu już naprawdę ostatnią szansą na pieniądze będzie miał od początku 2018 r. Wówczas do rozdysponowania będzie ok. 380 mln zł. Te pieniądze również z pewnością rozejdą się w ekspresowym tempie. Jeśli ktoś nie załapie się na tę pulę, w ogóle nie skorzysta z programu Mieszkanie dla Młodych. Przyszły rok będzie bowiem ostatnim rokiem obowiązywania programu rządowych dopłat.

A to, że nie dla wszystkich, którzy po 8 sierpnia złożą wnioski, starczy pieniędzy, jest więcej niż pewne. Sam BGK ostrzega, że „w stosunku do znacznej części wniosków prawdopodobne jest zaistnienie sytuacji braku możliwości przyznania dofinansowania i zwrotu wniosku bez jego rozpatrzenia z końcem roku, na który planowana była wypłata finansowego wsparcia”. A jak informuje Bartosz Turek, to może oznaczać straty dla osób, które wpłaciły deweloperowi czy osoby sprzedającej mieszkanie na rynku wtórnym zadatek czy będą musiały wycofać się z umowy zakupu mieszkania podpisanej (i opłaconej) u notariusza.

- Dobrym sposobem może być wynegocjowanie ze sprzedającym zapisu, zgodnie z którym termin na zapłatę za nieruchomość może być wydłużony, jeśli pomimo złożenia wniosku o dopłatę w sierpniu wniosek ten pozostanie niezrealizowany – radzi Turek.

O co chodzi w MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada rządowe dofinansowanie do wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych, zarówno na zakup mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wysokość dopłat zależy od liczby posiadanych dzieci – osoby bezdzietne mogą liczyć na 10-procentowe dopłaty, przy jednym dziecku dopłata rośnie do 15 proc., przy dwóch do 20 proc., przy trójce już do 30 proc. Osoby bezdzietne mogą dostać nawet 20-40 tys. zł, beneficjenci z dziećmi nawet 2-3 razy więcej.

Jak wylicza Open Finance, przeciętna dopłata z MdM opiewa na 25,8 tys. zł, a rekordzista może zainkasować nawet prawie 114 tys. złotych.

Kto może dostać dopłaty?

Program Mieszkanie dla Młodych dostępny jest zarówno dla singli, jak i małżeństw czy osób w nieformalnych związkach. Mogą z niego skorzystać osoby w wieku do 35 lat (dokładnie – najpóźniej w roku kalendarzowym, w którym skończyły 35 lat), choć ten warunek nie dotyczy rodziców z trójką (lub większą gromadką) dzieci. Zasadniczo dopłata przysługuje tylko na pierwsze w życiu mieszkanie na własność, choć ten warunek również nie obejmuje osób z trójką dzieci.

Nabywane mieszkanie musi mieścić się w określonym limicie metrażu – to 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego, lub o 10 m kw. więcej dla rodziców przynajmniej trójki dzieci. Także cena 1 m kw. nie może być wyższa od przyjętego limitu – różnego dla każdego miasta wojewódzkiego i gmin.

***

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (20)
8 sierpnia dodatkowe pieniądze z MdM. Dopłaty rozejdą się w 1-2 dni
Zaloguj się
 • zwolennik_twardej_reki

  Oceniono 15 razy 7

  Doplacanie mlodym nierobom to jawna dyskryminiacja ze wzgledu na wiek

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 6

  Żadnych dopłat.

  Każdy Polak powinien być traktowany tak samo.

  Jak pomagać to albo obniżając podatki albo pomagać dzieciom lub niezdolnym nie z własnej winy do pracy.

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 3

  Marek Wielgo - pamietamy!!! [']['][']['][']

  Jak mozna bylo pozbyc sie takiego wartosciowego publicysty... Agoro opamietaj sie!! :)

 • zd46

  Oceniono 4 razy 0

  Ale to nie jest program PiSu , PiS musi go zrujnowac: "Dz.U. 2013 poz. 1304

  Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ..."

 • krzysio333

  0

  Dlaczego ludzie nie chcą pić soków Tymbark?.

 • Oceniono 2 razy 0

  A cała reszta podatników musi do tych idiotycznych pomysłów dopłacać. Dzisiaj zamiast zarabiać więcej i płacić mniejsze podatki muszę zrzucać się na czyjeś mieszkania czy dzieciorobów chlejących wódę. A przy okazji połowa tej kasy rozchodzi się na aparat urzędniczy.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 2 razy 0

  Ubiegły rok (nie)rząd PiS zamknął z 94-miliardowym wzrostem długu publicznego, co stanowiło absolutny rekord i pół w historii III RP. Ciekawe, czy uda im się w tym roku przeskoczyć setkę? W końcu trzeba jakieś ochłapy rzucać ciemnemu ludowi. A że w którymś momencie ta cała piramida walnie...? Cóż, młode pokolenie będzie musiało spłacać długi i jeść trawę. A w międzyczasie prezes wrócił do swoich ulubionych czasów gierkowskich.

 • cacadux

  Oceniono 1 raz -1

  Gazeta kłamie ! Jestem Polakiem, a wcale nie oszalałem !

 • ks-t

  Oceniono 1 raz -1

  PO-wskie dopłaty? Wszystkie swołocze które po nie sięgną nie są godne pobierania 500+, a w ogóle powinny wejść na jakąś czarną listę, gdy będzie się szukać kolejnych cyklistów do rozliczeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX